Sven Yrvinds hemsida??

Minns jag rätt, och det står kanske på siten, så la han ner långfärdsprojektet med minibåten. Kom väl fram till att det inte skulle funka. Skulle bygga nån slags katamaran istället tror jag, i samarbete med nåt komposit-företag. Vet inte hur mycket seglande han gör lokalt, men konstruerandet verkar vara ett mer primärt intresse än världsseglatser, åtminstone på senare år.
 
Han är cool, Yrvind. Kolla bilderna där han morsar på Knugen. Han tog på sig finaste landgångsstassen och gick på fest. Det spelar inte så stor roll att han inte seglar så mycket numera, han är en hjälte ändå!

//A
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Nytt båtprojekt för Sven Yrvind

http://www.yrvind.com/nextboat.html

I samarbete/starkt inspirerad av Matt Laydens mikrokryssare, ny design från Sven Yrvind.

5 meter lång denna gång, minimalt djupgående, väldigt lätt kan man gissa..

nextboat11.jpg


Hoppas projektet når i hamn och ut på havet! :)
 
Hur gick det

med Vegaseglatsen han skulle ut på förra året? Det finns svar i form av bilder och blogg på hemsidan. Sven Yrvind mönstrade av i december 2007 i Florida.

Det här projektet med nya 5-metersbåten är offensivt. Nonstop från Bodö och runda Kap Horn från öster till väster till målet i Valdivia Chile, distans över 12 000 sjömil. Troligen 6 månader utan att gå iland.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips