Svampbok för nybörjare?

Jag skulle vilja ha tips på en bra svampbok för nybörjare. De enda svampar jag kan nu är kantarell, sopp och trattkantarell :)

Mvh Anton
 
"Nya svampboken" av Pelle Holmberg och Hans Marklund, är definitivt den bästa boken för nybörjare, och helst den nya upplagan som kommit i år.. Den fokuserar på hur stor risk det är att blanda ihop resp. matsvamp med någon farlig svamp, och ger dem en fyr-gradig skala. Från 1 - svampar som man knappast kan blanda ihop med en farlig svamp, till 4 - för svampar som det finns större risk att blanda ihop med en farlig svamp.
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Tror inte det. Däremot har svampguiden en app man kan köpa där man kan markera sina svampställen. Den har en uppslagsdel med bild och beskrivning av rätt många arter. Värdelös karta dock (googles flygbild).

+1 för Nya Svampboken. Man kan dock så småningom komplettera den med andra svampböcker som tar upp fler arter, t.ex.Nyléns Svampar i skog och mark. Nya Svampboken är den jag litar på och som jag tar med mig ut, trots otympligt, nästan kvadratiskt format.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips