Stort knivintresse - välj din favoritkniv

Trailblazern är min favorit i deras sortiment. Superfin. Lite synd bara, som på många amerikanare, att ansatsen är så himla lång.
 
re

Ansatsen har ett syfte. Man lägger pekfigret där efter guarden när man ska flå osv i olika moment när man tar hand om djuret. Har själv provat en randall ett par gånger efter jakten o det fun´gerar riktigt bra att jobba med.
 
re

Här en mod 25 jag har :)

tv-140.jpg
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Riktigt snygg!
Angående ansatsen så tror jag det är något som smugit sig in i amerikanskt knivmakeri och sedan stannat kvar av traditionella skäl. Jag har aldrig i jaktsammanhang behövt en stor ansats/ricasso. Där sitter en på min Bark River Gameskeeper, det enda den gör är att minska knivens användningsområde.

/M
 
Min andra Terzuola på kort tid. Denna gång en ATCF tanto. Hade en tidigare men sålde den. Denna stannar nog kvar:)
Jag gillar Bob's version av tantospets, lite mjukare övergång än många andra.
Nästan 4 tums blad men mycket smal profil i fickan.
IMG_8182.jpg

IMG_8175.jpg


Återigen, passning och detaljer är utomordentligt bra.

//Per
 
Min andra Terzuola på kort tid. Denna gång en ATCF tanto.
Jag är lite splittrad när det gäller den här kniven. Det är uppenbart en taktisk kniv så varför har man valt ett så pass exklusivt och slitstarkt stål som CPM 154? Det här stålets utmärkta motstånd mot abrasiv nötning är ju dess stora fördel. Däremot är det inte speciellt slagsegt. Slagseghet är ju det man förknippar och letar efter hos typiska combatknivar.

Kniven skärförmåga är ytterligare begränsad av den i mitt tycke mest idiotiska öppningsmekanism som finns, dvs tumdisken.

I övrigt är dock kniven ett exempel på utomordentlig F&F, samt detaljnoggrannhet. Får man fråga vad du fick ge för den? Om du vill så kan du sända ett PM ;).

~Paul~
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips