Stort knivintresse - välj din favoritkniv

re

Fina knivar Paul :) Puma speciellt har jag alltid gillat speciellt de äldre men inte lyckats äga någon än.

Har en sån här kniv o undrar om du vet något om den . Vet att dessa fairbairn sykes är gjorda i rätt många ex men undrar om den här kan vara en av de äldre?
mvh Kimmo Lilja

P1010125.jpg

P1010123.jpg
 
Kimmo, jag är nästan helt säker på att denna variant inte tillhör de riktigt gamla, dvs pattern 1, 2 eller till och med 3, utan är en utgåva från tiden efter andra världskriget. Det som förvirrar mig något är att slidan och kniven inte ser ut att höra ihop.

Det finns en kille som heter Olof Janson som är specialist på just den här kniven. Om du kan kontakta honom på något sätt så är jag säker på att han kan hjälpa dig att ID din kniv:

http://www.gotavapen.se/gota/artiklar/fs/p3/fs_knife_p3.htm

~Paul~
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
väntar på att Seved ska härda 2 blad till mig, så jag köpte ett blad som var färdig( man måste ha lite att göra..).

det blev ett "Woodlore" blad i rostfritt

Grön linne micarta, svart/grå vulcanfibrer & mässings rör. slida på G när jag har pallrat mig iväg & köpt mer läder...

J.
 

Bilagor

  • Woodlore T1 (Large).jpg
    Woodlore T1 (Large).jpg
    82.7 KB · Visningar: 848
  • woodlore T2 (Large).jpg
    woodlore T2 (Large).jpg
    53.4 KB · Visningar: 744
  • woodlore T3 (Large).JPG
    woodlore T3 (Large).JPG
    48.2 KB · Visningar: 685
  • woodloreT4 (Large).JPG
    woodloreT4 (Large).JPG
    53.8 KB · Visningar: 751
  • woodlore T 5 (Large).jpg
    woodlore T 5 (Large).jpg
    66.4 KB · Visningar: 670

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
väntar på att Seved ska härda 2 blad till mig, så jag köpte ett blad som var färdig( man måste ha lite att göra..).

det blev ett "Woodlore" blad i rostfritt

Grön linne micarta, svart/grå vulcanfibrer & mässings rör. slida på G när jag har pallrat mig iväg & köpt mer läder...

J.
Ser mycket bra ut, grattis! Är det AEB-L?

~Paul~
 
Liten Teaser.... bladen som Seved har för härdning:

Nessie på mitt sätt, kändes som man "måste göra en "klassiker" 250 mm

Verraco: lite större allround( tror jag) 300mm

RWL-34, 4 mm.

J.
 

Bilagor

  • Nessie & Verraco.jpg
    Nessie & Verraco.jpg
    109.1 KB · Visningar: 737
Riktigt riktigt fint nyxo. Scalorna och spacern passade as bra ihop. Vad tycker du om nya etsmärket.

BTW jag är klar med den första långa forumkniven nu.

Seved
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.