Stort knivintresse - välj din favoritkniv

Vilken av dem håller skärpan bäst?

Jag bor i Skottland och undrar om ni känner till någon bra brukskniv typ mora som jag kan hitta i järnaffären här i Glasgow?
Det är samma stål i båda, Sandvik 12C27 (Opnelen finns också i en kolstålsvariant med AISI 1070 blad). Men den svenska kniven är antaligen värmebehandlad på ett korrekt sätt, medan Opinelen är lite mer osäker. Å andra sidan så är Opinelens slipfas (svagt konvex) mer skäreffektiv, så länge man behåller ursprungsslipfasen. EKAns bladlåsning är däremot avsevärt bättre än den på Opinelen. EKAn har hål för fånglina, vilket Opinelen inte har. Båda knivarna är extremt lätta. Svårt val m a o. Singla en slant ;).

~Paul~
 
Hej dePaul!

Jag har rådfrågat mina köksknivsförstörande men annars älskvärda lägenhetskamrater (vad heter det egentligen på svenska? ni vet "flatmates" som i teveserien Friends) och de säger bägge att EKAn är finast så det blir nog en 88 i Bubinga för 19£ här: http://www.moonrakerknives.co.uk/ekanordicf.htm
Hittar inget billigare. Tusen tack för råden!
 
1. Hemmabyggd kniv med frosts viking blad laminat.

2. Fällkniven f1

3.Victorinox liten liten

4. Någon gammal ikea kockkniv

5. Victorinox RescueTool, för att den har enhandsöppning till bladet och bara de nödvändigaste tillbehören, victorinox brukar allt för ofta slänga med för många funktioner.
 
För dem som är på jakt efter en liten behändig fastbladig kniv för jakt och fiske. Kompromisslös kvalité, tillverkad av Don Llewellyn i CPM D2 bladstål, mosaic pins och rfr bolster. Paul Bos värmebehandling! Pris: $ 150

~Paul~
 

Bilagor

  • Don Llewellyn Stag Bone Bird and Trout Knife, CPM D2 steel, Paul Bos HT.jpg
    Don Llewellyn Stag Bone Bird and Trout Knife, CPM D2 steel, Paul Bos HT.jpg
    21.8 KB · Visningar: 574

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Japanen Kiku tillverkar den här fiske/allroundkniven i ett styvt blad (samma ideologi som Fällkniven AB) i damaskerat OU-31 stål härdat till HRC 64:
KikuKM-245KingFisher.jpg


Fråga inte efter priset dock ;).

~Paul~
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips