Deras kolstålsblad är tillverkade i Uddeholm UHB 2140/Arne, HRC 60.
~Paul~
HRC 60 låter intressant!
Jag har trott att Randall kör sina O1 blad runt HRC 55-56, men det är alltså fel?
Mikael
Deras kolstålsblad är tillverkade i Uddeholm UHB 2140/Arne, HRC 60.
~Paul~
Var har du fått din info ifrån? Jag har olika källor, bl a Uddeholms eget datablad där det helt klart står att 60-61 RC är den ultimata graden. Jag har svårt att se att Randall medvetet skulle härda sina Arne-blad så lågt.HRC 60 låter intressant!
Jag har trott att Randall kör sina O1 blad runt HRC 55-56, men det är alltså fel?
Mikael
UHB 20C15 är Uddeholms variant på 1095 CroVan dock med den skillnaden att det saknar vanadin. I princip handlar det om 1095 med en mindre del extra krom tillsatt. Syftet är att öka slitstyrkan/nötningståligheten. Stålet togs fram med hänsyn till kullagerindustrin.Jag hå¨ller på o kollar på att eventuellt beställa en customkniv och ett av stålen som erbjuds är 20c15.
Är det någon som har lite koll på detta stål? Paul?
UHB 20C15 är Uddeholms variant på 1095 CroVan dock med den skillnaden att det saknar vanadin. I princip handlar det om 1095 med en mindre del extra krom tillsatt. Syftet är att öka slitstyrkan/nötningståligheten. Stålet togs fram med hänsyn till kullagerindustrin.
Det är ett OK-stål men inget fruktansvärt märkvärdigt. Personligen så håller jag 2140/Arne högre.
~Paul~
Fast till en bushie så är 20C15 alldeles utmärkt. På många områden bättre än RWL-34.Strålande, då tittar jag efter ett annat stål, exempelvis RWL eller något trevligt..
Kniven i fråga är en bushcraftkniv.
Precis som Paul skriver så är randalls o1 på 60-61 hrc. Länge sedan jag också undarde över det men efter att haft lite kontakt med randall delaren Chris stanaback så fick jag reda på att Randall alltid har kört med sina o1 i ca 60-61 hrc
Däremot deras rostfria AISI 440B har de på ca HRC 56-58.
Som ni vet kanske så är jag lite fan av o1 stål 2140![]()
Fast till en bushie så är 20C15 alldeles utmärkt. På många områden bättre än RWL-34.
~Paul~