Stort knivintresse - välj din favoritkniv

Årets sista knivrecension är av en kniv med ett namn som förpliktigare. Det är Cold Steels "Ultimate Hunter" som är aktuell.

Men kort kan sägas att det är en kniv jag generellt tycker mycket bra om även om några få detaljer kunde fått vara bättre men de är inte många.

CS%20Ultimate%20Hunter.jpg

Cold Steel "Ultimate Hunter"


Och här är länken till recensionen: http://knivigtvarre.blogspot.se/2015/12/knivrecension-cold-steel-ultimate-hunter_28.html



/ John

Tack för ytterligare en läsvärd text! :)
...men när får vi se en recension av en Douk-Douk? ;)
/Lux
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Och här kommer ytterligare en huggare – som avgjort väger för mycket för att släpa runt på. Tror den hamnar på närmare kilot med slidan. Elva tums blad. Men det är fin kvalitet, köpt på ort och ställe i Nya Zeeland, stålet är svenskt vill jag minnas.

Denna väger synnerligen lätt i jämförelse med Von Tempsky...
Svörd Kiwi ,280g lätt!
/Lux
 

Bilagor

  • kiwi machete.jpg
    kiwi machete.jpg
    114.8 KB · Visningar: 787
Flipper från Svörd...

Visst är stålet svenskt: Uddeholm 15N20. Vanligt i sågblad, mycket slagtåligt, påminner om L6.
/Lux
 

Bilagor

  • DSC_0560.jpg
    DSC_0560.jpg
    40.3 KB · Visningar: 792
  • DSC_0558.jpg
    DSC_0558.jpg
    45.8 KB · Visningar: 790

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Nu sparkar vi igång ett nytt år här på Utsidan och den här tråden. Skål (i kaffe) på er alla! Här i Småland snöar det för stunden...

Coffe%20and%20a%20new%20years%20knife.JPG

årets första "Kaffe+kniv"-bild



/ J
 
Och här kommer ytterligare en huggare – som avgjort väger för mycket för att släpa runt på. Tror den hamnar på närmare kilot med slidan. Elva tums blad. Men det är fin kvalitet, köpt på ort och ställe i Nya Zeeland, stålet är svenskt vill jag minnas.
Jag har precis samma kniv, dock köpt från USA. Vass som få direkt ur förpackningen var den också. Tyvärr är den ju som du beskriver alldeles för stor och tung för att den ska gå ha med sig, har man den i bältet en hel dag lär man vara sned i ryggen sen. Skulle ha kollat upp måtten närmare innan jag beställde 😀. Det finns även en mindre version av den som verkar vara mer hanterbar, får se om jag ska beställa den så småningom. Gillar verkligen utseendet på dessa knivar!
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.