Storskor, vad kör ni med?

Handlade mig ett par La Sportiva Nepal Top mot slutet av förra säsongen. Hann testa ett par ggr. Rejält stabila och fina på foten. Dock inget för -25. -15, more likely.
Fina för isklättring och allehanda andra vinteraktiviteter.
Gillar lädret..:)
 
Jag har ett par äldre Nepal Evo Extreme och ett par Spantics för lite kallare klättring. Jag är nöjd med bägge paren.
 

Aktuellt

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.
nepal evo och spantik för kyligare dagar och förhållanden. spantik funkade utmärkt i -20-25 i trängslet i vintras och är hyggligt smidig för sin storlek/funktion.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips