Storskor, vad kör ni med?

Handlade mig ett par La Sportiva Nepal Top mot slutet av förra säsongen. Hann testa ett par ggr. Rejält stabila och fina på foten. Dock inget för -25. -15, more likely.
Fina för isklättring och allehanda andra vinteraktiviteter.
Gillar lädret..:)
 
Jag har ett par äldre Nepal Evo Extreme och ett par Spantics för lite kallare klättring. Jag är nöjd med bägge paren.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!
nepal evo och spantik för kyligare dagar och förhållanden. spantik funkade utmärkt i -20-25 i trängslet i vintras och är hyggligt smidig för sin storlek/funktion.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.