Spårat i Stockholmstrakten?

Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Lida (Tullinge, över järnvägen) fd F18flygpl

- Vad ja kom ihåg..Lida Friluftsområde.. choklad, om öppet. Väl ordnat, elljus, men bil-transport krävs dit. 2 mil från pendeltågstn Tullinge. Hehehe..

- Ågesta, växte ungdomstid upp där skola o lufs..innan Golfbana vid kärnkraftverket, numera nedlagt sen länge. Farsta T-bana, nån buss sällan..över Magelungen om is, va.. Friluftsgården ligger ju nere vid andra sidan stranden. Elljus-spår.

- Naturfint, ospårat Åva vid Dalarö..Tyresta.. Mörby gård, om du har en karta..skogsväg som snirklar sig långt mot havsvik 1 mil. Inga bilar på den, avstängt. småvägar dit. Viltrikt, bland bättre..orrspel invid gårdens räckvidd på mossarna. Tjäderspel i Tyresta.

Annars 90 cm snö i Oslo.
70 cm i Kiruna..fniss..
Makalöst vacker orangefärgad fjällkedja i dag med Kebne-massivet i färg..vindsnurror och vita toppar.
 
Re: Re: Lida (Tullinge, över järnvägen) fd F18flygpl

[/QUOTE]
Nåja det är nog inte mer än 10 km från Tullinge och det går att åka med buss 721 till Lida, även om den inte går så ofta http://www.sl.se/ficktid/vinter/v721.pdf [/QUOTE]

Eller varför inte ta på sig skidorna i Brantbrink och åka till Lida. Det ligger en bra och hård bas med snö i hela spårsystemet Brantbrink-Lida-Harbro

/Pottan
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.