Sparade spår - GSP60CSx

Jag har sparat 2 spår i min GPS 60CSx. Nu vill jag av diverse skäl lägga över dessa spår till min PC för att kunna långtidslagra dem. Att bara ansluta GPS'n till PC'n och försöka föra över dem räcker inte. Överföringen gäller tydligen bara spår som är 'aktiva'. Jag har även provat alternativet USB-device utan framgång. Tydligen måste spåren sparas på minneskortet. Men hur flyttar jag ett redan sparat spår till minneskortet? Jag har letat i manualen men inte hittat någon information.
 
Nej - går inte

Givetvis försökte jag först med mapsource. Sparade spår blir inte överförda!
 
Har uppdaterat Mapsource - Lyckats hitta spåren

Efter uppdatering av Mapsource har jag lyckats få in mina spår i PCn.
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips