sovsäcksöverdrag

Tjena!

Funderar på nån smart lösning för att skydda sovsäcken från att bli blöt vid övernattning i snöka. Har försökt kolla forumet efter diverse överdrag men de verkar vara ganska dyra. Nån som provat att övernatta med vindsäck eller liknande kring sovsäcken??

HaD!
/jeppe
 
jeppe78; sa:
Tjena!

Funderar på nån smart lösning för att skydda sovsäcken från att bli blöt vid övernattning i snöka.

Det kanske inte svarar på din fråga. men det finns ju sovsäckar som skall vara/är så tåliga att det går att sova direkt under himelen utan annat skydd än sovsäcken och ett ordentligt liggunderlag.

/Torbjörn
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
sovsäckar

Har fått tag på en beg Hilleberg Bivanorak perfekt att ha sovsäcken i o vattentät dock lite dyr ny men går ju att ha som förstärkningsplagg vid fika o användas som anorak lycka till
 
jeppe78; sa:
Tjena!

Funderar på nån smart lösning för att skydda sovsäcken från att bli blöt vid övernattning i snöka. Har försökt kolla forumet efter diverse överdrag men de verkar vara ganska dyra. Nån som provat att övernatta med vindsäck eller liknande kring sovsäcken??

HaD!
/jeppe

Visst har jag testat både vindsäck och tältväv. Det fungerar ung. som vanliga sovsäcksöverdrag. De hjälper men är inte på något sätt helt vattentäta. Att sova i snöka är fuktigt, det är nästan bara att acceptera.

Vad tänkte du speciellt att du vill skydda säcken emot? Är det dropp från taket, så går det att i stort sett eliminera med noggrann finslipning av innertaket med spaden så att det inte finns några kanter som kan börja droppa. Gör man det bra och har rätt lutning på innertaket så rinner vattnet längs takets lätt sluttande kanter nedåt istället. Se bara till att inte ligga tryckt mot väggen, där vattnet rinner.

Jag brukar nöja mig med att skydda säcken från vatten/snö från sidorna/underifrån. Vindsäcken fungerar helt ok till det för det mesta.
 
För mindre frekvent bruk så kanske det kan vara ide att köpa en enklar överdrag som rimligen funkar lika bra som en vindsäck. Har sett såna för rätt små pengar, på Intersport, Stadium och liknande.

Föhoppningsvis är de gjorda i ett material som är nästan vattentätt och med viss ventilerande förmåga.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.