Sovsäck - vilka kan komprimeras mest?

I sommar ska jag fjällvandra och då jag gör det med flera barn kommer jag att vara packåsna. Viktmässigt inga större problem, men volymmässigt behöver jag se till att packa så små saker som möjligt.

Så jag letar efter en ny sovsäck för en vuxen, som blir så liten som möjligt när jag komprimerar den - ge mig era bästa tips på specifika sovsäckar, eller märken som generellt håller ned packvolymen!
 
Det är dun som gäller. Det finns förstås en uppsjö av modeller men om du vill dra det till sin spets så finns det modeller för fjällöpning/alpinism som är extremt lätt och komprimerbara. Titta på tex Sea to Summit Down Spark sp1. 340g ingen dragkedja…
 
Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

HasseQ

Avslutat
Då gäller säkert en dyr dunsovsäck med bästa kvalitet på dunet. En sådan kan komprimeras mest jämfört vid den komforttemp den klarar. Syntetfyllning blir större, sämre dun behövs det mer av....
 
Som andra redan skrivit, dun gäller och ju högre kvalitet på dunet desto mer komprimerbar (och tillika prislapp). Skall du dessutom använda sovsäcken i fjällen behöver du marginal och den bör klara några grader under nollan även sommartid. Finns flera tillverkare av fina dunsovsäckar, själv använder jag Marmot. Andra tillverkare är Western Mountainering, Cumulus, Roberts mfl. Marmot Hydrogen är ett tips sommartid och vill du klara lite kallare 3-säsong har jag nyligen sett bra priser på Marmot Helium av förra årets enfärgade modell pga designbyte.
 
Marmot micron 40? Har en själv som jag är nöjd med..
Kombinerat med dunjackan/kläder på så funkar den då det börjar bli lite kallt..
 

Aktuellt

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips i Norden!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!
Sorry micron 50 var det visst..!

IMG_20230422_130538.jpg
 
Mina mountain hardwear lamina (-9) går att göra små om du vill ha syntetsäck. Följde med en lufitg förvaringspåse och en kompaktpåse för utebruk.
/Patrik
 
Tänk sedan på att desto mer komprimerad packa upp i tid för att återfå volym samt skaka in luft och fördela dunet i facken.
Har Marmot Hydrogen ej så varm som man kan tro jag har fått anv tyngre liggunderlag med högre R värde som 3.7 fast 850 klassat dun.
Finns Polsk utv. säckar ´Pajak ´el likn namn som är en bra kompromiss i kvallitet och pris ev köpa beg om man vet hur man tvättar säckar.
Går ju även att anv isolerade vävar som Järvenduk som filtar,och fleec linner att stoppa i säcken.
 
Har en Haglöfs LIM +1 DOWN...väger under 500 g och blir "någon liter stor", ja, kanske lite större, när man komprimerat den. Jag är jättenöjd.
Funkar bra till någon, några minusgrader om man kompletterar med underställ, lager på lager. Jag har exempelvis en tunn dunjacka, som jag kan ha på raster under vandringen.
 
Tack för alla bra tips & råd!

Sätte rmig och går igenom alla alternativ, och återkommer om/när jag gör ett val.

Tar givetvis fortsatt tacksamt emot fler bra tips.
 
Tack för alla bra tips & råd!

Sätte rmig och går igenom alla alternativ, och återkommer om/när jag gör ett val.

Tar givetvis fortsatt tacksamt emot fler bra tips.

den kompaktaste säcken är anpassad till just dig och dina behov. Längd? Storlek i övrigt. Hur sover du? Är du försiktig med dina grejer? Vad är den kallaste/varmaste temperaturen den behöver fungera i?
Om du ändå har dunjacka är det nog mest kompakt att ha svalare släck och sova i jackan.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.