Söker tips för kanadensare i vildmarksmiljö

Hejsan! Letar tips efter ställen att paddla på med kanadensare och tälta. Gärna ställen där det INTE finns kanotuthyrare och gärna lite avlägset så man inte behöver trängas med andra. Men kanske inte längst upp i norr, bor i 08-området men kan gärna köra 4-5h. Inte så sugen på kanotleder som åkers och båven. Har även testat malingsbo men där var det lite också lite för mycket folk 😄 många krav men tänkte att det kanske finns nån här med små guldkorn som den vill dela med sig av. Är så dålig själv på att hitta bra turer på Google Maps 😅 Turer från 1-5 nätter är av intresse.
 
Ljustorpsån i Medelpad paddlade jag ifjol. Ensam och ingen trängsel. Från 08 till 060 upp till Medelpad tar det ca fyra timmar med bil.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Finns förstås ofta kanotuthyrare där det är bra paddling.

Nedre Dalälven dvs Färnebofjärden och Hedesunda fjärden är ett fint område liksom Uppland och Florarna ned till Forsmark via Finnsjön och Lövsta bruk.

Vildmark är ett relativt begrepp. Väglöst land och bra kanadensarpaddling finns det inte så mycket i Sverige förutom i Rogenområdet och i Norrbottens läns fjällnära regioner.

Kanada och Alaska samt Ryssland har vildmark väl lämpad för kanadensarfärder men det är nog en annan tråd.

Thure
 
Ok, ignorera ordet vildmark och tänk istället inga sommarstugor och dylikt längs med strandkanten 😄
 
Nedre Dalälven dvs Färnebofjärden och Hedesunda fjärden är ett fint område liksom Uppland och Florarna ned till Forsmark via Finnsjön och Lövsta bruk.

Thure

Färnebofjärden och Hedesundafjärden är fina paddelvatten! Paddling mellan Vikasjön och Finnsjön är också fint. För några år sen försökte jag paddla norrut från Finnsjön men gav upp i nybroån, det va för svårt att ta sig fram. Efter en så här torr vår så tror jag att det kan vara svårt. Här finns en rapport från några tapprare kanotister:

http://www.ytterberg.eu/ffuppsala/dagboken/kanot/20080510/index.html
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.