Söker nya kompisar i Gbg

Scoutkår

Hej

Jag är en tjej som har börjat intressera mig för att vara ute och vandra,paddla,cykla,klättar och gärna vara ute i naturen med kameran.

Vill gärna träffa lite nya kompisar som delat mina intressen så finns det någon där ute som har lust att hänga med mig på lite äventyr hör mer en gärna av er!!

/ Therese


Får man föreslå att uppsöka en scoutkår? Brukar finnas en hel del glada ledargäng som drar ut på egna äventyr in emellan. Sedan så kan man åka med ungarna och få sitt frilufsande bekostat (inte som lön, men som mat, resa osv).
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips