Snowboard i Jämtland

Hej,

Jag ska ut på en enveckas tur i Jämtland i Januari. Tar mig fram på skidor med pulka och tält.

Jag har tänkt ta mig an några fjäll och gå upp med snöskor och sedan åka snowboard ner.
Så jag undrar om det är någon som har några bra tips? På fina berg o.s.v. Kanske det finns några fler som är ute den tiden så man kan åka lite brantare tillsammans, eftersom jag är själv tänker jag inte utmana några laviner.

Tacksam för svar.

Mvh, Per Nyberg.
http://www.sverigesfriluftsguide.com
 
Tips

Ett sådant är att gå mot sylarna, åkningen i grytan mellan stor- och lillsylen är riktigt bra. Torde inte vara något problem med bortblåst snö där eftersom man kan åka i grytan även på sommaren. Finns även många andra åk att göra runt massivet, vaktklumpen, templet (rännan). Nackdelen är att anmarschen blir ganska lång c:a 2 dagar om du startar vid bommen på vägen mot storulvån.
På lite närmare avstånd finns ju snasahögarna, kanonåkning framåt vårvintern, i januari brukar det vara kalblåst. Själv tänkte jag göra en topptältning där över nyår.
Om du blir less på tältet under veckan rekomenderar jag fjällstationernas/stugornas nödutrymmen, i snasahögarna finns även ett vindskydd vid getvaltjärnen. (Ibland kan det vara rätt jobbigt att krypa in i tältet och försöka sova kl. 15 bara för att det är mörkt då)
Köp fjällkartan Z6 så är det bara att välja och vraka över dessa fjäll.

God tur//Jonas
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Jajjebox

Kom iväg två dagar försenad pga. vädret, ingen topptältning på snasen alltså :(
Fick istället en fyra dagars tälttur mellan vålådalen och ljungdalen. Hade finväder med omväxlande sol och moln och cirka 5-10 grader kallt.
Kom upp på både gås- och helagstoppen.
Sista natten slog dock vädret om och det blåste på rätt hårt, lite lurigt att ta sig ur tältet på morgonen då det hade drivit igen. Med vinden i ryggen sista dan gick de 18km ner till ljungdalen på under 2,5 timmar. (där jag fick vänta på bussen hem i 4 timmar, till och med ICA-affären var stängd!)

///Jonas
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips