Snöläge Keb- Abiskotrakten 6-8:e juni

Jag ska upp och vandra 6-8:e juni i takten kring Kiruna- Abisko. Hur är snöläget? Är det någon som har relativt snöfria tips för en tredagarstur?
 
Jag har kompisar som är uppe och pimplar runt Abisko som kommer hem nu på söndag har jag för mig, så jag ska kolla med dem hur det ser ut. Ska nämligen också iväg samma vecka som du eller nästa, beroende på snöläget.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Jag undrar också hur det ser ut där nere!
Jag kommer vara nere i Abisko 11-17 juni och hoppas att det är så pass mycket vår att man kan gå på tur utan skidor!
 
Jag undrar också hur snöläget är?? Planerar att vara i abisko trakten och kebnekaise trakten runt den12-28 juni... Någon som vet hur snösmältningen ser ut i år?
 
Rejält med snö kvar på topparna. Dalgångarna är relativt snöfria men kommer värmen lär det trycka på ordentligt i bäckarna. Var i Riksgränsen i söndags och snömässigt ser det mer ut som Valborg än Juni
 
Ett bra ställe att kolla in läget är:

http://www.webbkameror.se/

Kolla in fliken Skidkameror, där finns det webkamera både från Riksgränsen, Björkliden och Abisko. På filken City / väderkameror finns även webkamera från Kebnekajse, men den tror jag inte är uppdaterad.

/ Stefan
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips