Snabbtorkande skor till fjällvandring

Hej funderar att köpa några skor som blir blöta men ska torka fort. Går mycket på myrer och leriga platser. Ska fungera med 15kg på ryggen. Funderar på merrell waterpro maipo. Nån som testat? Tipsa mig gärna om skor.

Skickat från min Nexus 6P via Tapatalk
 
Icebug

Var in på "Snabba Steg" i Luleå och hade ungefär samma frågeställning som du...och hans tips var att köpa ett par Icebug, för att dom har aningen vridstyv sula samt att dom har samma våtvikt som torrvikt :).

Dom luftiga med mera mesh tyckte han inte var något direkt bra alternativ då dom slits/går sönder lättare iom att man vandrar off-track.
På spår och leder funkar dom bra, men annars tyckte han att dom andra var betydligt bättre.

Nu minns jag inte vilken modell det var..men, ta en titt på dom :)!
 
Om jag ändå skulle gå i skor utan något fotledsstöd och dessutom räknade med att bli både våt och lerig, då skulle jag gå all-in. Icebug är det självklara valet och jag skulle gå längre än så och välja extremmodellen Acceleritas. De är de enda odubbade skorna i hela västvärlden som är gjorda för en användning där riktigt blöt och riktigt skitig är normaltillståndet. De enda skorna som hämtar sig och som torkar rimligt fort efter riktigt omild behandling. Gå och känn på ett par. Känn på väven. Känn på innersulan. Plocka ut innersulan och kolla under. Gör samma sak på Merrell, Salomon, Inov8, Haglöfs, Salming, whatever. Du kommer att fatta direkt. De andra märkena är blå dunster. Icebug är de Förvildade Fötternas Frälsare. Och jag får inte ens betalt för att säga det här...
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips