Små myggnät, finns det?

Hej Utsidan,
Att sova under bar himmel kan ju vara trevligt, om inte myggen är för intensiva. Har hänt att jag packat med antingen tält eller sovsäcksöverdrag bara för att hålla dem borta. Känns lite onödigt ibland.
Finns det några små myggnät/mygghuvor som man kan ha över huvudänden av sovsäcken för att få ha ansiktet ifred när man sover?
 
Nästan som jag tänkt mig.
Men:
- det ser inte ut att vara ngn båge eller annan metod för att hålla upp nätet. Hur får man det från lagom avstånd från ansiktet?
- hur lägger man sig? Först in i sovsäcken, och sen ska mygghuvan träs över, hur funkar det? Rymlig underkant på mugghuvan?
 

avslut210607

Avslutat
Gå till en affär som säljer barnvagnar och köp ett myggnät. Jag har ett till dubbelvagn med resår som jag trär runt en bildörr för att ha fönstret öppet när jag sover i bilen. Sluter tätt när jag stänger dörren och funkar kanon! Det nätet har jag även lagt över mig när jag sovit ute, tyckte det funka bra utan pinne.
 
(...) Hur får man det från lagom avstånd från ansiktet? (...)
På den tiden jag sov ute i myggrika trakter hade jag med en plan bit myggnät, köpt billigt som metervara. Jag riggade ryggsäcken i stående läge (kängor, stenar etc) och använde den som "sänggavel" att hänga nätet från. Nedre änden svepte jag bara tätt om mig i ca brösthöjd efter att ha krupit in i sovsäcken (varefter jag drog igen den helt).
Och ja, det är en fördel att få nätet på lite distans från huden, annars biter fanskapet igenom.
 
Men en vanlig mygghuva har jag lyckats med en mössa som man viker upp kanten på så att kanten blir tjockare och ger distans. Ska tilläggas att jag har yvigt skägg o mustasch som hjälper till. Har även lyckats sova med keps för huvans skull - men då får man träna på att sova på rygg...inte alltid lätt.
Om du har vandringsstavar så är det lätt att spänna upp: två tältlinor för varje stav samt en längsgående tältlina mellan stavarna högst upp. Häng myggnätet från längsgående (kan va bökigt att spänna upp själv, men med träning funkar allt). Voilá!
Finns oxå sovsäckar med inbyggt myggnät för ansiktet.
Finns myggnätsmunktröja med ett "lock" för ansiktet som man stänger med dragkedja. Detta myggnätet är rätt styvt, inte som mygghuvor, och kanske står bättre. Kostar nån hundralapp på överskottslager. Dubbelfunktion får du om du använder den som "meshfoder" i en ofodrad ul-regnjacka - för att snabbare transportera bort fukt.
 

Aktuellt

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

Skidbranschens kamp mot klockan – hållbarhetsarbetet skalas upp

Skidbranschen är hotad av klimatförändringarna. Nu vill de agera – tillsammans. Utsidan rapporterar från branschmässan Prowinter i Bolzano, Italien.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.