släcker ni elden efter er?

släcker ni alltid elden när ni eldat eller finns det lägen där ni lämnar den eftersom den ändå inte kan sprida sig? och för att det kanske kommer nån efter som blir glad över den färdiga glödbädden?
 
Glödbädden har ju ingen annan nytta av (om de inte skall tvätta med askan!), men det lämnar ju mindre spår om elden får brinna ut i stället för att lämna halvbrunnen ved.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Om den inte kan sprida sig kan jag lämna den, åtminstone i tätortsnära promenadområden där mycket väl kan komma nån annan inom några minuter.

Har själv jagat igång nån nästan utbrunnen glöd när jag bara var ute på en långpromenad och kände frö att myselda lite :).
 
Glödbädden har ju ingen annan nytta av (om de inte skall tvätta med askan!), men det lämnar ju mindre spår om elden får brinna ut i stället för att lämna halvbrunnen ved.

klart det är lättare att få igång eld på glödbädd!

men frågan var: hur gör du? släcker du eller låter du elden brinna?
 
Självklart släcker man alltid efter sig om ingen har dykt upp och sagt sig ta över ansvaret för elden. Har flera gånger fått eftersläcka efter andra. Det är inte OK.
 
Självklart släcker man alltid efter sig, oavsett om det är dyngsurt ute i markerna och det hällregnar. Är det alltid nödvändigt? Kanske inte, men gör det ändå av gammal vana då jag absolut inte skulle vilja vara den som startar en skogsbrand.
 
släcker ni alltid elden när ni eldat eller finns det lägen där ni lämnar den eftersom den ändå inte kan sprida sig? och för att det kanske kommer nån efter som blir glad över den färdiga glödbädden?

Oftast släcker jag helt men är det i en iordningställd eldstad (betongring, murad) och det är vått och fuktigt kan det hända att jag låter det brinna ut och släckas av sig själv
 
Brukar anpassa eldandet så elden brunnit ut lagom till uppbrott. Sen är det bara att trampa ut de sista glöden och tömma en slatt vatten på.


Skickas från min iPhone via Tapatalk
 
Får man verkligen gå ifrån en brasa man tänt utan att släcka den?
Trodde man kunde bli dömd för allmänfarlig vårdslöshet om man gjorde så.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips