Skor för vandring (samt multisport)

Försökte ta upp frågan i en annan tråd men insåg att det var dumt när min rubrik där var en annan.

Jag efterlyser tips på bra modeller! Produktnamn och era personliga erfarenheter av skon.

Jag är ute efter en relativt lätt sko att vandra i, som torkar fort och är väldigt luftig. Jag blir lätt varm och svettig om fötterna. Jag vill gärna använda dom för ren multisport också.

Jag har funderat på Salomons GTX 3D Pro (eller vad tusan den heter) samt Haglöfs Escape Ventilator. Jag vet att Jörgen gillar TechAmphibian men dom känns lite väl luftiga för min smak.

Låt tipsen hagla, men snälla - försök undvika diskussionen "kängor" kontra "multisportsko".

Tacksam,
m.
 
Salomon XA Pro 3D Ultra

Kan rekommendera Salomon XA Pro 3D Ultra. Avänder dem i nästan alla sammanhang utom på fjällvandring. När jag cyklar, lufsar omkring i skogen, på fisketurer m.m. Nu är ju alla fötter olika så man bör alltid prova sig fram, men de passar mina fötter mycket bra! Kan säkert fungera på vissa fjällvandringar också om man vill. Det är väl i mångt och mycket en inställningsfråga.

Varför jag inte använt mina Salomon XA Pro 3D Ultra på fjällvandring beror främst på att jag(är lyckligt lottad och) har ett par mycket sköna kängor som jag hellre föredrar på fjällturerna.
 
Senast ändrad:
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Jag testar för tillfället ett par Inov-8 Terroc 330 som jag hittills tycker är ganska trevliga. Jag beställde i och för sig mina från England eftersom den svenska agenturen inte riktigt verkar ha vaknat.

Jag skulle undvika alla skor som har GTX i namnet. Salomons skor finns ju ofta med och utan.
 
Senast ändrad:
GTX - no no

Jag har tänkt i samma banor.

Ingen Gore-Tex.

Svårt med skor som inte finns i butik i Göteborg, jag vill helst prova ut storlek först.
 
Gore-tex i skor?

Hej!
Först av allt - "hoggar" tråden lite för en fråga, ber om ursäkt för det...

Men, såg att Martin skrev att man (du) skulle undvika allt som heter GTX i skor, får man fråga varför?

Är ganska grön på det här med multisport/vandringsskor, och har försökt läsa mig till en del om tips och tricks, och det är väl som vanligt att vissa föredrar Gore-tex medans vissa inte alls vill ha det...

Så, Martin och LarsMagnus, varför ingen Gore-Tex i skor?
//Milan :)
 
Varför ingen GTX?

Jag väljer bort GTX för min intention är att låta skorna bli blöta då det verkligen är blött (regn, korsa vattendrag etc). Jag vill sedan att skorna ska torka snabbt och vill därför ha tunna och välventilerade skor.

Därför väljer jag bort Gore Tex som (förmodar jag) kommer lyckas dåligt att hålla mina skor torra utifrån då det är mer än fuktigt på marken, och i sämsta fall kommer skapa mer fukt inifrån (svett).

Därmed inte sagt att jag kommer bli nöjd med mitt val när jag om en vecka traskar runt i Norge, men detta är min plan och lite av ett test. har själv trådar igång där jag söker tips på specifika modeller. Ska kolla på skor idag efter jobbet och framförallt lukta på ett par Ecco. :)
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Det räcker att man går i gräs med dagg för att man skall få ner vatten i skon även om man har GTX , om man inte har damasker eller liknande.
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.