Självstadgande tält med 2 absider

Hej!
Tänkte höra vilka erfarenheter det finns på forumet om självstadgande tält med två absider. Jag vill ha lättast möjliga tält som är självstadgande och (helst) har två utgångar och lika många absider.

Har hittat två utmanare till Hillebergs Staika
1. Mountain Hardwear Skyledge 2, vikt 2,04 kg, innertält på 2,42 kvm (ganska litet i mina ögon)
2. Marmot Hypno 2P, 2,5 kg, innertält på 3,4 kvm.

Berätta gärna om era erfarenheter av dessa tält eller åsikter om deras tekniska lösningar, svagheter/fördelar. I mina ögon är inte priset så väldigt viktigt, utan vikt, funktion (lätt att slå upp, ventilation) och hållbarhet är mer betydelsefulla faktorer.

Tack på förhand!
Christer
 
Komplettering

Det kan vara så att Marmot bytt ut sitt Hypno 2p mot Aelos 2p. Om det är så kan diskussionen istället handla om Aelos.

Ytterligare en utmanare finns i TNF Roadrunner 22, även den finns hos addnature.com. Lite snabbfakta: totalvikt 2,68 kg, tältyta 3,3 kvm och två absider på vardera 0,8 kvm.

Åsikter om detta tält? Hur verkar material och konstruktionsval?
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Använt Roadrunner 22 vid två långa vandringar, mycket bra tält, lätt att hantera, mycket god ventilation, något små absider men man kan klämma in en rejäl packning i varje. Stod pall för en rejäl storm i Padjelanta. Den enda nackdelen jag ser med det tältet är att det har fly-sheet, vilket jag inte riktigt uppskattar.
 
Vet inte om jag tycker något av de tält du nämner är några direkta utmanare till Staika.
Jag har tidigare bott i TNF Rock 22 vilket är en lite mindre varaiant av Roadrunner tältet. Enkelt att slå upp. Känns stort inne i tältet då stängerna träs i kanaler på innertältet. Nu till dess STORA nackdel. De tält som du beskriver har alla delvis eller hela innertält i nät. Så även Rock 22. Jag kan köpa argumentet från anhängare av amerikanska tält att i ett lätt regn blir hinner innertältet inte speciellt blött om man har ett "helt" innertält. Men om man som vi råkade ut för en hel del regn varje dag var det mindre roligt att tvingas slå upp nätinnertältet först och sedan torka ut allt. kom sedan på ett sätt att slå upp ytter och innertält ihop, men smidigt var det inte.
Om Staika är måttstocken kansk Genius 20 kan vara ett alternativ. Inte lika lätt som de tält väljer mellan.
Innertältet är smalare jämfört med Staika vilket märks. Jag skrev till Haglöfs och fick ett par krokar till att spänna ut innerduken med.
Genius är mycket tystare än Staika då ytterväven är hårdare spänt och det lätt börjar smattra i Staika. Absiderna är ungeför lika stora (lite olika form på dom). När det gäller kondens tycker jag inte att Genius är varken bättre eller sämre än Staika.
 
Hej!


Om du vill ha två absider och funderar på Staika så kan du också kolla in Hillebergs Tarra. I Tarra har du mer absidutrymme än i Staika.

Tältet är inte helt självstagande men det behövs inte mycket kraft att hålla ut absiderna - till skillnad mot ett tunneltält. Innertältet är helt självstagat.

Jag har haft mitt i snart ett år och det har funkat toppen.


Mvh
/SJ
 
Tell me moore...

Per Ö- jag vill gärna höra lite mer om dina erfarenheter av TNF Roadrunner 22! Är förvisso hilleban men att skaffa ännu ett Hillebergtält passar inte plånboken just nu och jag vill få plats med sällskap.

Vad har innertältet för mått? Har inte lyckats ta reda på det varken på TNF:s hemsida eller hos nätbutikens produktbeskrivning. Lagom stort för två på sommar/höstturer eller i trängsta laget?

Det är mycket nät i innertältet. Kan du jämföra med andra tält med annan typ av innertält? Gör nätet att det blir kallare eller känns dragigt inuti?

Håller sömmarna tätt? Lätt att hantera?

Uppskattar om du (eller någon annan) kan och vill besvara mina frågor!

Hälsningar BrittMArie
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips