Segelkurs i Sverige sommaren 2007?

Hej!

Jag har i sommar tänkt gå någon form av seglingskurs och tänkte höra efter om tips och idéer på kursarrangörer? Jag är nybörjare och min tanke är att åka iväg på en 1-veckaskurs som varvar både teori och praktik. Alla tips är jättevälkomna.

Ha det bra!
Fredrik
 
Segelkurs

Hej,

Jag gick förra året en kurs hos Sjösportskolan i Göteborg och var mycket nöjd med upplägg, kunnig skeppare och möjlighet till utveckling och kunskap. Kan varmt rekommenderas!

/Johanna
 
Tack för tipset. Jag har kollat upp Sjösportskolan och det verkar som om den kursen passar en novis helt perfekt.

Tack!
 

Aktuellt

På turskidor mellan stugor – ny bok guidar till svenska fjällen

I över 30 år har Oskar Karlin skidat mellan stugor i den svenska fjällvärlden. Nu har han samlat kunskaper, råd och tips i en 400 sidor tjock bok.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Vinn ”Turskidåkning” av Oskar Karlin!

Med sin nya bok vill Oskar Karlin inspirera fler att upptäcka den svenska fjällvärlden på turskidor. Här har du chansen att vinna boken!

”När isen ligger i skärgården släpper jag allt”

I mitten av november lade sig de första skridskoisarna i Stockholm. Vi har pratat med Pamina Falck, kommunikationsansvarig på SSSK, om säsongstarten.
Jag kan verkligen rekommendera GKSS veckokurs i Smögen. Gick den förra sommaren och det var otroligt givande för en novis som även jag var då.

Lycka till!

/Yasmina
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips