Sarek

Sarek
Spånar på följande rutt:
Kvikkjokk-helikopter till Staloluokta-norr/söder? förbi Alajavrre - roddbåt/bro? Alkavare kapell- Alkavagge - Mikkastugan svåra vad?- Spökstenen - vada Rahpaätno? - NO om Biellorieppe - bro över Gådokjohko- Pårek - Kvikkjokk

Är rutten genomförbar? Tidsåtgång?

Jag har läst Grundsten och många trådar på Utsidan.
Vi är en grupp som ska vandra, erfarna och mindre erfarna.
 
Den största osäkerheten i denna rutt är vadet över Rapaätno. Man kan inte veta i förväg om det kommer att kunna genomföras när ni når dit. Så frågan är om ni har en alternativ plan om det inte skulle gå. Man skulle kunna gå på västra sidan om Rapajåhkå för att undvika problemet, men de bäckar som kommer uppifrån glaciärerna på Oalgasj kan ibland också vara svåra att ta sig över.

Annars är väl turen genomförbar, låt vara att den är strapatsrik. En del mindre problem behöver lösas efterhand, t ex vadet över Sarvesjåhkå. Frågan är hur erfarna de "mindre erfarna" är. Det är ju viktigt att vandringen blir en fin upplevelse för alla, även om t ex vädret inte skulle vara idealiskt. Hälsar

Hans
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Erfaren hur då?

Varför välja den mest krävande vägen i Sarek när du har mindre erfarna i sällskapet?
Vad har du själv för erfarenhet av eget vägval och svårare vad?
 
Hur möjligt ruttvalet är beror i hög grad på gruppens vana. Anpassa rutten efter den som har minst vana. Fram till Skárjá (Mikkastugan är nerbränd och ej längre utsatt på nyare kartor) bör inte vara några problem, därefter är ditt ruttval betydligt knepigare. Med mindre fjällvana i gruppen så skulle jag kanske varken rekommendera att försöka att vada Ráhpaähno eller terrängen på västra/södra sidan på Rapadalen. Men allt beror som sagt på vad ni vill ha ut ur turen. Ha i vilket fall en alternativ rutt i bakfickan om inte Rahpaädno är vadbar. Varför inte istället hålla er på norra sidan av Rapadalen (med besök på toppen av Skierffe) och sedan Kungsleden till Kvikkjokk?
 
Jag håller helt med Tobb C. Håll er till norra/östra sidan av selet. Om ni ändå går över vid Telmavadet så välj Lullihavagge för att komma till Pårek. Södra/västra sidan av selet hör till det mest svårforcerade i Sarek.
 
Vilken del känns viktigast?

Hejsan,

När sitter hemma och planerar finns det ju ofta vissa delar av turen som känns viktigare, så en liten undran är om det finns några sådana i den planerade turen?

Om man till exempel antar/gissar att det som ni ser fram emot är att vandra sydsidan av Rapadalen så är Fowwes förslag väl värt att fundera på, dvs vik av från den planerade turen vid Skarja (dvs vid Alggavagges mynning) och gå sydsidan av Rapaädno hela vägen. Jag har själv lagt in Tielmavadet i tre olika turer och "bara" kommit över en gång. Om det regnar kan Rapaädno snabbt bli helt ovadbar.

Vill man vara ännu säkrare på att kunna gå "sydsidan" kan man istället välja att gå Sarvesvagge, men då missar man ju i och för sig Sarekmassivet.

Men om man nu antar att ni chansar på att göra Tielmavadet och allt går som planerat så är min bedömning att ni nog bör ha en 9-10 vandringsdagar på er. Det är ju som redan konstaterats en utmanande tur som ni tänkt er.

/ Stefan
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips