Ryggsäck vid långfärdscykling?

Hej,

Jag planerar att cykla runt längre sträckor framöver och har införskaffat det mesta av den utrustning jag behöver: cykel, cykelväskor, tält, sovsäck m.m. Jag har märkt att många långfärdscyklister även verkar ha med en vanlig ryggsäck... detta kanske är smidigt att ha tält- och sovsäck i t.ex., samt diverse annat, som sedan fästs med remmar på pakethållare eller väskhållare bakom sadeln. Om man sedan ska låsa in cykeln någonstans mitt i resan för att ha någon dagsutflykt vid sidan av är det ju smidigt att kunna ha en sådan ryggsäck också.

Ryggsäcken ska förstås vara vattentät så att innehållet inte blir blött. Väskor jag kikat på hittills är "The North Face - Primero 60 liters", "Arc´teryx Arrakis 65" och "Haglöfs Oxo 60" (osäker på om den är vattentät eller ej). Det finns ju dock ganska många och jag har inte speciellt stor erfarenhet vad gäller sådana ryggsäckar.

Är det någon som har goda idéer/råd?

Mvh
 
Haj,

Du skriver inte hur långa turer du planerar eller vad för typ av cykel du kör med. Men min spontana fundering/fråga är varför du skall ha en så pass stor ryggsäck, när du redan har cykelväskor och annan förvaring? Får du plats med tält, sovutrustning och allt annat, mer eller mindre nödvändigt så är ju en 60-litare väl tiltaget. Att cykla med en mer eller mindre fullpackad 60-literssäck flera dagar i sträck tror jag inte är särskilt kul.

Jag hade i ditt fall (förutsatt att du får plats med det du vill, packat på cykeln) satsat på en mindre ryggsäck med ett bra, inbyggt vätskesystem. Typ en sådan här (camelbak- blowfish)... Där får du plats med 2 liter vatten, smågrejor såsom käk, lagningsutrustning, förstärkningsplagg mm.

Lycka till!
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Kör med en 40-liters Klättermusen Gungner med en vattentät säck på pakethållaren med tält osv i. Fungerar mkt bra och lagom storlek för mina ändamål.


Mvh Daniel
 
Även om cykelväskorna har ganska gott med utrymme får jag inte riktigt ned t.ex. tältsäcken i dem. En 60-litersväska lät som en bra väska för att få ned en hel del icke-cykelrelaterade saker i.
 
Jag har de senaste åren haft med ryggsäck av ngt slag - främst för om jag vill trekka (Det har ibland aldrig blivit av i slutändan). Men då jag ändå har med en rygga så ärdet klart att jag lägger saker i den. Senaste trippen hade jag tält,liggunderlagg, packraft & paddlar, skaljaka oh regnbyxor i den.

Hade jag vetat att jag inte skulle trekka så skulle jag inte ta med ryggsäck, utan en större vattentät säck. Billigare,lättare och smidigare: http://www.outnorth.se/produktgrupp/vattentatt.php
 
Ja, det är väl lite tanken jag har också, om det blir "sidoutflykter" på fots m.m. utöver cyklingen. Turernas längd jag har i åtanke varierar, men någon slags idé om att cykla över hela europa och dylikt har jag i alla fall. Några tips på ryggsäck?
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.