Rolltävling

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.
Kanske en kulturfråga

roligt att tänka på och lite praktisera ursprunget till kajaksporten.

Att kajakanvändandet utvecklats i en miljö där det varit för kallt i vattnet för att någon skulle lära sig att simma är fascinerande.

Thure
 
Från början tävlades det när inuiterna övade och man kollade vem som var den skickligaste jägare. Sen när motorbåtarna tog över vid jakten höll hela kulturen falla i glömska och man startade upp tävlingarna för att hålla det hela vid liv. På de stora tävlingarna på Grönland hålls även andra grenar där man paddla osv och det tar flera dagar men det är svårt att praktiserar utanför Grönland pga då det bli för få deltagare tyvärr. Vi från Qajaq Sverige vill dock värna om den gamla kulturen och arrangera därför just själva rolltävlingen.

Att utöva olika rollar är förstås bra för att kunna vara tryggt ute på vattnet och ju fler man kan ju bättre lär man sig sin kajak. Men det som även är bra med det hela är att man likt med yoga bli smidig i kroppen och bli ett med vattnet och kajaken.
Sedan är det väldigt socialt att träffas, snacka och titta på varann, trigga varann till nya tricks och då är det ju även väldigt roligt att kunna ser vem som är duktig då alla har sin egen stil och prägel på det hela.
 
.....och när vi ändå pratar tävlingar så passar jag på att göra reklam för den tävling friluftsfrämjandet brukar arrangera vid incheckningen till Dalslands kanotmara dagen innan loppet!

SM i kamraträddning!!
SM-statusen kan säkert diskuteras, men en trevlig tävling med nationellt deltagande i ungdomsklassen. Seniorklassen lyckades mönstra tre par, så redan på startlinjen var ju pallplatsen så gott som säkrad.

Kom med i höst, ett bra tillfälle att öva räddning!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips