Roderpedaler som fastnat

Hej!
Jag har en VKV Lisa ca 5 år gammal. Har ett problem nu då roderpedalerna fastnat i bortersta läget och inte går att rubba. Har oljat och grejat me inte lyckats lösa det.
Har någon ett tips?
Hälsningar
Birgitta
 

Bilagor

  • LD_pedaler.jpg
    LD_pedaler.jpg
    50.7 KB · Visningar: 602
Hej Thure!
Nej det är en modell tidigare med en svart ratt som låser/öppnar och en liten metallnabb som skall tryckas ner förflyttningen. Har kontaktat VKV men fick svar att det var svårt att veta vad man skulle göra via mailkontakt....
Får besök av en paddlarkompis idag och hoppas att han lyckas lösa det hela. Återkommer med foto annars- eller lösningen om det lyckas!
 
Problemet löst!

En kompis som var smart nog att förlänga frågor kan med en riktigt lång rem och ta i lyckades få loss det!!
Så efter lite uppsmörjning verkar det ok nu🤗
 
Hej

Vi har bytt/vidareutvecklat denna typ av styrning till ett nytt system som med ett enkelt handgrepp regleras steglöst och är stumt att trampa i mot med hälarna. Dvs kliver man ned i kajaken, så reglerar man snabbt benlängden i önskat läge och det även medan man paddlar och någon justering av linor är inte nödvändigt.

Hoppas bild visar.

Det äldre systemet som den tidigare bilden visar och som ni skrivit om har en liten "hake" i dubbel bemärkelse. Dvs den lilla haken som syns på den tidigare bilden är till för att hitta rätt läge. Dvs man trycker ned denna och flyttar till önskat läge och sedan gäller det att låsa med skruven/svarta ratten. Gör man inte detta så kommer man att trampa med kraft på haken och då kan den deformera sig och gå i baklås. Vilket har hänt på flera. Som sagt kraftigt våld löser det hela dvs att man lossar ratten (om man inte gjort det tidigare) och sedan kan man som sagt lägga runt en bandrem och rycka reglaget åt sig med kraft, så släpper säkert haken. Sedan kan vi skicka en ny eller så har man nu lärt sig att i fortsättningen låsa pedalerna med den svarta ratten :)

Det går att byta ut detta system mot det nyare, men som sagt lite kulor vill vi ha för det nya naturligtvis.

Med vänlig hälsning Kåre
 

Bilagor

  • styrning.jpg
    styrning.jpg
    22.4 KB · Visningar: 338

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.