Rekord genom sverige?

Hejsan!
Har lite funderingar på om någon känner till om de finns något rekord på att cykla från topp till tå i Sverige? Alltså ett tidsrekort

Glöm föresten inte att följa www.Toppcyklisterna.se dagarna framöver då vi har en liten hemlighet pågång över Valborg.
 
cykelrekord

mitt cykelrekord är på ca.2 timmar genom alperna (det gick ganska sakta pga min mage var helt tom) men nästa gång skall jag ta de på 1 timme.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Nytt jorden runt rekord 2008

För alla intresserade skrivbordscyklister sänder BBC World nu en serie program om skotten Mark Beaumont som cyklade jorden runt på rekord korta 276 dagar. ;)

edit: Verkar som en av delarna, oklart vilken, sänds nu ikväll Tis 19 maj kl 20:30 med repris Tors 21 maj kl 16:30 / Fre 22 maj kl 02:30.
 
Senast ändrad:
Sverigeloppet

liksom Touren försenas ju av en massa målgångar och övernattningar, vilka föregås av middagar....
En sann självplågare håller tempot och stannar bara för haverier, 35km/h i snitt är ett minimum, ta nu fram räknedosan i mobilen och räkna lite. Treriksröset till vägen med cykel är OK att göra i 10km/h. Samt börja träna, det kommer att gå åt massor av matslungor och mera flaskor och däck än ni tror men visst går det. Utan följebil med mekaniker och proviantör samt kontrollant går det inte...
Får man byta till hel cykel vid haverierna kan medelfarten ökas, de första 48 timmarna, sen brukar man bli segare vill jag minnas...;-)
Varför skulle man slå ett jäktrekord? FVs grabbar har gjort det i Mach 1,6 redan....slå det om ni kan!
USAF SR 71a kom in med lite över 2M över Danzigbukten och bromsade ner till ca 1M över Keb för att hinna landa i Bodö.
Att cykla norrut blir ju både kartigt och geografiskt mera en utmaning.....sen måste man ju hem igen....
(Vid varje liknande förslag ser jag en finnig tonåring med en kartbok i knäet och en påse ekologiska chip ...varför?)
 
Så rätt du har

och med prestationsångersten i backspegeln är det lättare att hinna se det nära och lilla inte så illa det heller.....
 
För alla intresserade skrivbordscyklister sänder BBC World nu en serie program om skotten Mark Beaumont som cyklade jorden runt på rekord korta 276 dagar. ;)

edit: Verkar som en av delarna, oklart vilken, sänds nu ikväll Tis 19 maj kl 20:30 med repris Tors 21 maj kl 16:30 / Fre 22 maj kl 02:30.

Väl värt att se, han valde internt växelnav för att minska underhållet, men fick i stället ett kasst byggt hjul, som fick byggas om i en polsk cykelverkstad. Cyklar 160 km/dag, och har visa problem att få tag i vegetarisk mat!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips