Regeringen rustar upp vandringsleder

Tänkte att det kanske hade att göra med nedstängningen av STF fjällstuga i området.

Att det helt enkelt skulle bero på Länsstyrelsen "tröttnat" på att bygga upp broar som gått sönder låter lite underligt.
 
Senast ändrad:
Tänkte att det kanske hade att göra med nedstängningen av STF fjällstuga i området.

Att det helt enkelt skulle bero på Länsstyrelsen "tröttnat" på att bygga upp broar som gått sönder låter lite underligt.
Beslutet om att inte återställa bron kom innan det var klart med avtalet med samebyarna, vill jag minnas. OBS att jag kan ha fel. Det har hänt, men är sällsynt :)
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Maria Ros Hjelm har lägre än den förre som hade 2 milj 2018, men Maria har "bara" 1,3 milj. Ligger på plats 38 på den här lönetopplistan.
Är all denna inkomst av tjänst (låter som deklarationsuppgift) från STF eller kan det komma inkomster från andra uppdrag/arbetsgivare också?
Står vds lön i stfs årsredovisning?
Det är väl brukligt i aktiebolag men vilken företagsform är stf? Ek förening?

/Patrik
 
Efter att STF kraftigt dragit ned i Jämtlandsfjällen så är dom värda all kritik dom kan få.
Stängt stugor och restauranger som funkat bra i många år. Sparka hela ledningen !

Så bra att Regeringen nu vill satsa på vandringsleder.
 
Beslutet om att inte återställa bron kom innan det var klart med avtalet med samebyarna, vill jag minnas. OBS att jag kan ha fel. Det har hänt, men är sällsynt :)
Är rätt säker på att samebyarnas inflyttande har varit en del av orsaken. Hittade en artikel från 2018 där länsstyrelsen säger att en orsak till att inte bygga upp den då är att man tänker på eller planerar ändringar i lederna i området.
 
Det går väl inte att göra en budget utan att till viss del öronmärka pengar? Det är ju liksom hela poängen med en budget, oavsett om det är en personlig budget, en budget för en förening, ett företag, en kommun eller hela landet.
Nej, så är det ju förstås. Men skillnaden är att när du öronmärker pengar så försöker du modifiera någon annans budget bakvägen.
Typexemplet är det kommunala självstyret. Kommunenra är huvudman för en massa frågor som väljarna prioriterar högt. Riksdagspolitiker vill gärna prioritera sig i dessa frågor, trots att det inte är deras ansvar.
Alltså budgeterar man riktade, "öronmärkta" bidrag till kommuner (och regioner) för att se till att politiker på lokal nivå inte använder sitt självstyre på "fel" sätt.
Det KAN bli rätt, men risken är stor att det blir samma effekt som om ett företag beställer samma arbetskläder till hela organisationen oavsett om man jobbar med IT, försäljning eller kör truck...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips