Rätt rutt i Rogen

Har inte alls med din fråga att göra MEN skriv upp detta namn och nummer om ni skulle behöva helikopter. ca 1000 spänn/skalle från Rogen till Grövelsjön, oslagbart!

P-G
0738-004525

Går detta nummer till någon annan än de som har regelbundna turer från Grövelsjön? (Vilket åtminstone förr var Östermans Aero?)
 
Går detta nummer till någon annan än de som har regelbundna turer från Grövelsjön? (Vilket åtminstone förr var Östermans Aero?)

Dålig koll på det där. Vi fick 5 olika nummer med priser från 15000(!)kr-6000kr, sen fick vi via en annan vandrare tipset om P-G, kändes som om han körde lite som han ville.
 
Det kan också hända att jag väljer att göra en loop runt småsjöarna och sedan gå tillbaka till Grövelsjön samma väg jag kom. Vägen mellan Rogen och Svukuriset verkar inte så lockande vid närmare påseende.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Det kan också hända att jag väljer att göra en loop runt småsjöarna och sedan gå tillbaka till Grövelsjön samma väg jag kom. Vägen mellan Rogen och Svukuriset verkar inte så lockande vid närmare påseende.

Tycker du ska tänka om, inte alls lika kul att gå samma väg tillbaka. Mitt förslag är att du följer leden från Skedbrostugan söderut (Om du nu prompt ska till den stugan annars om du väljer södra leden vid Rogen viker du av söderut direkt efter Bustvålen) passerar Reva och Röa och fortsätter till Grötåa och sedan Oasen. Du kan sedan följa en stig utmed Grötåa mellan Kratlvola och Stor-Svuku, och passerar bl.a. Grötådalssätra, och fortsätter sedan ner i dalen mellan Gröthogna och Långfjället till Ryvangs gård på norska (norra) sidan av Grövelsjön. Här kan du om du vill, och ifall det är säsong, avsluta med en båttur från Ryvang till svenska (södra) änden av Grövelsjön. Ett mycket trevligt avslut på vandringen om sjön ligger blank. Alternativet är leden över Sjöhöjden. När vandringen är klar kommer du vara glad över att du inte gick samma väg tillbaka.
Kom igen!
 
Jag ska tänka på saken. Hur många dagar bör man räkna med för en sådan vandring?

Beror på dig och vad du vill uppleva.

Förslag

Dag 1 Grövelsjön - Hävlingens östra strand
Dag 2 - nån eller ett par km söder om Rogenstugan/Rogsbodarna
Dag 3 - Reva el. Röa
Dag 4 - Söder om Grötådalssätra
Dag 5 - Ryvang gård/Norra änden av Grövelsjön
 
Ser ut som en utmärkt färdplan. Lägger på två dagar så jag kan hålla ett långsammare tempo och eventuellt ta en vilodag.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips