Prisvärda kläder-tråden

Hej! Tänkte försöka samla lite tips på butiker eller andra ställen där man kan införskaffa sig hyffsade och prisvärda kläder som inte behöver vara state-of-the-art. Jag tänkte mig lite mer konkreta tips, alltså tips på alternativ till det dyraste.

Jag har själv tittat lite på ITAB's sortiment och de verkar ha bra grejer till bra priser. De har ofta båda dam och herrstorlekar och till min stora förtjusning c100-längd, vilket är ganska ovanligt bland de stora tillverkarna vad jag sett.

Jag har även hittad ett märke som heter Woodstock hos Albert och Herbert i Hudiksvall. De håller ungefär samma priser som ITAB. Ett par trekkingbyxor i 1000-väv för 329kr. Ullunderställ i 65% ull för 259. Dock köper de i stora partier och det är långt mellan beställningarna så det kan vara storleksbrist. Finns det fler butiker som säljer detta märke?

Utförsäljning/REA i butiker.
Lågpris/partibutiker som säljer från lastbil och liknande.
Second hand, typ myrorna eller kupan.

Fler tips?
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Jag tycker att kläderna från pinewood.se är riktigt prisvärda. har testat kängor, byxor och jackor och dom funkar överförväntan. mig veteligen så har www.go-nature.se störst sortiment av pinewoodprodukter
 
Tvärimot Tragichero sâ tycker jag Pinewood börjar bli dyra.
Kanske har dom höjt kvaliteten motsvarande och dâ är det väl OK.
De kläder jag har haft därifrân har falerat relativt snabbt, men dâ dessa var billiga sâ gjorde det inte sâ mycket.

Jag var hos ITAB förra veckan och handlade och blev besviken pâ de modeller de nu hade bland byxor och jackor.
Grova tyger och lite klupiga modeller samt för korta jackor.
Det fick bli regnställ , underställ och sockor, dessa var fortfarande mycket prisvärda.

Mest prisvärt är de saker vi handlat nu pâ vârrean. Märkeskläder till 40% rabatt.
 
Billiga handskar

Jag hade lyckats tappa bort båda mina längdskidhandskar från lillsport och var häromdagen och tittade på nya. Hade ett tunt par och ett medeltjockt. Dock så kostade dessa nya på intersport ca 300kr per par, dvs 600 kr för nya handskar.

Aldrig tänkte jag och fick klara mig på de jag hade fast inget av dessa lämpade sig för fysisk aktivitet. Lite senare var jag på granngården i ett annat ärende och såg en grej som jag helt glömt bort, nämligen arbetshandskar. Sagt och gjort, ett par montagehandskar och ett par fodrade fick det bli och jag hade nya handskar som förhoppningsvis är ganska slitstarka för 168kr (69 + 99 kr).B
 
Pinewood???

Hur är de pris kontra funktion idag?

Har iaf haft ett par brallor därifrån som var billiga med en funktion därefter (de höll ihop), men jag surfade in på deras hemsida nyss och oj vad de har utvecklats sedan dess, ser ju riktigt sjyssta ut.

Hittade inga prisuppgifter, dock. Nån som vet?

Hmmm...Note to self: Läs tidigare inlägg, pucko!!!


peter
 
Senast ändrad:

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips