Primus EtaPower MF

Testade Primus EtaPower MF idag och det funkade verkligen grymt! Har läst massvis med problem som rör detta kök men bevisade motsatsen idag. 45 sekunder förvärmning och sedan var det bara att brassa på med en fin blå låga! Vart lite kladdigt när jag skulle ta bort ventilen från flaskan men gjorde på fel sätt så lär väl fungera bättre andra gången. Ville bara påvisa att detta kök faktiskt är bra, speciellt som första kök då det inte kommer behövas fler kök än detta :)

Än så länge 5 stjärnor för primus. Får se hur allt fungerar i minusgrader och när vinden blåser senare i vinter.

Ha de!
 
Bensin eller fotogen?

Bensin har jag aldrig haft problem med, och det är bekvämt att inte slabba med separat förvärmningsbränsle. Fotogen däremot kan vara lite kinkigt, åtminstone vintertid och i synnerhet om man inte är van. Men jag kör alltid på bensin.

Angående "behöver inga fler kök" så kommer du kanske att känna att du vill ha ett mindre, lättare gaskök för sommarturer, och så vidare.. :)
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Jag kör på primus powerfuel.

Jag kan förstå din synpunkt på ett lättare kök, osv men jag har knappt börjat vandra än så tror detta kan räcka ett tag framöver. Har du testat köket med gas?: isf funkade det bra?
 
Jag kör på primus powerfuel.

Jag kan förstå din synpunkt på ett lättare kök, osv men jag har knappt börjat vandra än så tror detta kan räcka ett tag framöver. Har du testat köket med gas?: isf funkade det bra?

Gas funkar utmärkt. Sommartid är gas överlägset tycker jag. Inget kladd.

Ett mindre kök är inte aktuellt förrän du börjat väga ryggan inför vandringarna, kommit in på viktminskningstänket och sedan börjar förläsa dig här på Utsidan om UL, lättpackning, etc :)
 
Bensin/fotogen är kladdigare, krångligare, och farligare än gas. Helt enkelt bättre. Även om livet känns svårt, med petroleumbränsle har man alltid en givande pyrostund att se fram emot.

Och så slipper man delta i burkslöseriet.
 
Bensin/fotogen är kladdigare, krångligare, och farligare än gas. Helt enkelt bättre. Även om livet känns svårt, med petroleumbränsle har man alltid en givande pyrostund att se fram emot.

Och så slipper man delta i burkslöseriet.

pyrostund:)...kanske just det jag inte ser fram mot när man fixar maten i absiden, kul om tältet står kvar intakt;)

När det kommer till gasburkarna, tycker jag detta är OK hanterat med en fungerande metallåtrvinning. Även flytande bränsle levereras i förpackningar av olika slag, kanske några som är svårare att återvinna än ren plåt.
 
campinggasolburkar, sprejburkar och hygienprodukter i spray samt inhalator-patronerna är inte ett värre problem är tex köpa matkonserver och djurfoder på burk så länge man låter det gå till metallåtervinningen - och i antal räknat så är campingasolburkarna bara i promille av vad resten av burktyperna står för.

själv kommer jag ihåg på 70-talet att det oönskade man hittade i naturen för det mesta bestod av kaffeburkar och ölburkar i plåt omkringslängda och som med tiden rostade.

säga vad man vill om pantbiten för burkar - men det har fungerat väldigt bra för att hålla undan just dryckesburkar från att slängas precis överallt som det faktiskt var, innan det infördes.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips