Planerar att segla till Färöarna

Och jag undrar om det finns någonting gällande säkerheten jag bör tänka extra mycket på? Någora tips om bra litteratur och liknande? Jag läste "Rescue in the Pacific" och började tänka att jag kanske inte vet tillräkligt om säkerheten ombord. Jag har hört om en bok "Hårt väder till havs" som alla tycker är bra så den tänkte jag läsa. Tack på förhand för inspiration. :)
/Emma
 
Jag kom på en annan bok ("Hårt väder till havs" är bra, men också lite skrämmande tycker jag....)
och det är Frank Mulvilles "Single handed sailing". Bra och tydliga tips.

Om man vill ha inspiration så tycker jag Bernard Moitessiers "The long way" är underbar ! En av världens mest erfarna långseglare, filosof och kämpe mot kärnvapensprängningarna i Polynesien.


fair winds & calm seas,
L, Gbg

http://oceanplurra.blogspot.com/
 
Tack! Jag skall kolla upp dem allesammans. :D
Ju mer en kolar upp desto mer tycker jag man inser att det finns mycket som man inte vet så mycket om. Nu får jag en del läsning under vinter
/Emma
 

Aktuellt

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Vinn två par handskar från Hestra!

Vi tävlar ut två härliga vinstpaket med två par handskar vardera: ett i juniorstorlek och ett par av Hestras populäraste skidhandske i vuxenstorlek.

Grattis Utsidan – en av Sveriges äldsta webbplatser har fyllt 30!

2025 fyllde Utsidan 30 år. I årets sista intervju pratar vi med grundaren Christer Lindh om hur sidan kom till, dess historia – och framtid. 10 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips