Planera vandring

Vilken kartsida/app eller liknande använder ni som är smidig att få överblick över en längre fjällvandring? Vill kunna gör ganska exakta avstånd och planera etapperna. Sen vet jag också att det inte går att följa slaviskt men så man har en liten skiss på inköp av förnödenheter. Har en tanka att vandra från Ritsem via Padjelanta ner till Kvikkjok och sedan vidare till Hemavan. Ca 40 mil.
 
Google Min Karta har hyfsad funktionalitet för att rita in rutter och spara ner.

Lantmäteriets Min Karta har har bra kartor, men har inte så bra stöd för att rita.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Vilken kartsida/app eller liknande använder ni som är smidig att få överblick över en längre fjällvandring? Vill kunna gör ganska exakta avstånd och planera etapperna. Sen vet jag också att det inte går att följa slaviskt men så man har en liten skiss på inköp av förnödenheter. Har en tanka att vandra från Ritsem via Padjelanta ner till Kvikkjok och sedan vidare till Hemavan. Ca 40 mil.
Jag måste slå ett slag för koomot och Gaia GPS.

Komoot är oslagbart när det gäller att planera, den visar underlag, sträcka, stigning osv. sen finns det även en funktion där medlemmar kan lägga till "tips" (ex. en grillplats) på kartan.

Gaia är finnemang för att följa leden, där kan man lägga in .GPX, .KML, .KMZ, .FIT, .GeoJSON men även bara se stigar. Sedan är den bra för att navigerar offline, om du zoomar in på kartan där du ska gå så sparas datan i din telefons catcheminne och kan då ses utan teckning.
 
Jag använder Topo GPS som betalapp för att både planera och hålla koll på var jag är, men har jag inte uppkoppling så har jag faktiskt karta och kompass ifall jag behöver det. Appen har offline-läge för när man inte har kontakt med omvärlden, men jag brukar stänga av telefonen för att spara batteri, därav fysisk karta.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips