Passet avbildat på förstasidan?

Thure, kan du inte förmå herr mästerfotograf att skaka fram en adekvat fotogtafisk avbildning av platsen i fråga?

Det skulle alltså vara eftermiddag (solen i syd - sydväst) och vi skulle vara på väg södderut över Pierikjaure (sjön märkt 801 m) med den vackra Pierikpakte till vänster etc. Personligen minns jag inte någon tröskel på den plats vi pratar om, inte heller att det skulle vara så smalt som på bilden. Men int vågar jag säga emot herr Grundsten int.

/ G
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Okej Lukas, ser ju rätt hyffsat ut. Får man tillåtelse att lägga in en riktningspil etc i din bild och lägga ut den (fixade bilden) på nätet? Tänkte visa hur de båda bilderna stämmer överens.

Starkt jobbat!

/ G
 
pierik_small.gif


Större bild: http://medlem.spray.se/halloafrica/pierik.gif

Tja, varför inte?

/ G
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!
Mysteriet löst?

Det ser bra nog ut för mig...ska vi betrakta nöten som löst så vi kan glömma det här nu? (Pust).

Det finns säkert fler ställen som kan stämma in men det där stämde till 90% vad jag kan se. Det enda man blir lite förbryllad över är att det inte ser ut att luta så mycket uppåt på utsidans bild men jag antar att detta är en synvilla.
//JAnne
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.