Paddeltur som går genom Ryssland.

Hej, vi är ett gäng som ska paddla i sommar från Ivalojokis källa i Finland och ut till havet i norr. På vägen åker vi genom Enare träsk och vidare i Pasvik älv som dessvärre går en liten bit genom Ryssland.

Har någon här paddlat in/ut ur Ryssland? Har de hårda kontroller vid älvens inlopp i landet? Kan dom bli sura och bura in en eller liknande om man blir upptäckt eller finns det ett lätt sätt att glida igenom helt lagligt?
 
Visum från ambassaden i Stockholm är ett måste. Och antagligen måste ni söka tillstånd att paddla i älven av såväl ryska statliga och lokala ryska myndigheter. Kan vara svårt att få det sistnämnda för en utlänning i Ryssland, om det inte medföljer lokal guid. Sedan så måste in och utresa troligen ske vid gränsövergångar. Skulle ni mot förmodan chansa så blir de med alla säkerhet skitsura och kommer att statuera exempel. Ryssar är mycket gästvänliga av sig men deras myndigheter speglar inte denna kultur.
 
I 'monsen på villospor' så paddlade han en sträcka (troligtvis delar av den du beskriver) i Finland. Han är dock mycket noga med att inte råka svänga vänster till Ryssland, någon anledning uppger han dock inte.
 
Paddla Ryssland

Jag har paddlat och åkt offroad i Ryssland 2 sommrar i rad.

Det mesta som sägs om Ryssland är inte sant,,,

Men ring ambasaden och kolla om ni får pasera utanför en gränstationen

någon form av visum lär ni ha.

MVH
 
Det är sån skillnad på gränsen mot Finland än den mot Norge,,,

gränsen längs mot Norge ( NATO )är väldigt hårdbevakad,,, än den mot Finland som är väldigt slapp
 

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!
Instämmer med de de övriga i tråden. Ryssar är ett vänligt folk, men brist på tillstånd och visum imponerar inte på de ryska myndigheterna.

När du är i kontakt med exempelvis ambassadpersonal, var tydlig att du är ute efter att uppleva naturen och "turista". Om planer finns att filma och dokumentera bör du bara nämna detta svepande. I dagens läge är inte de ryska myndigheterna särskilt imponerade av turister som filmar gränspassager etc.
 
Vad du än gör så försök inte ta dig in i Ryssland utan tillstånd. Såvida du inte giller den typen av action. Att bråka med ryska myndighetspersoner.
 
Vad du än gör så försök inte ta dig in i Ryssland utan tillstånd. Såvida du inte giller den typen av action. Att bråka med ryska myndighetspersoner.

Jag instämmer helt med rådet här ovan, det var mitt i prick Och därtill är det klokt att anställa en lokal guide / turistföretagare som fungerar som din representant i förhållande till den ryska byråkratin....

För fem år sedan år 2012 gjorde Finlands Långfärdspaddlare en tur till de gamla karelska byarna vid Kuittijärvi och vid floden Kem samt till klostret Solovetsk på Vita havet. Det här var ännu på den gamla goda tiden före annekteringen av Krim och kriget i östra Ukraina, i Donetsk och Luhansk och före de nya sanktionerna mot Ryssland. Några erfarenheter: den ryska tullen är jävligare än den ryska passkontrollen, antagligen måste gränsöverskridandet ske via den officiella gränsstationen.... Troligen yrkar ryssarna stenhårt på det senare....Och du måste ha en turistadress (dvs hotell, gastahaus eller liknande) i Ryssland för att erhålla ett visum...Om vistelsen räcker längre än en vecka måste turisten registrera sig hos de ryska myndigheterna Jag tyckte då att avgiften för ett visum till Ryssland var dyrt, 70 euro år 2012 och billigare och lättare har det inte blivit sedan år 2012.... .
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips