Orienteringsmöjligheter i Sthlm.

Min största svaghet inom multisporten är att orientera. Därför undrar jag om det är någon som känner till om det finns några fasta banor som man kan köpa kartor till och köra på egen hand? jag är inte intresserad av att gå med i en orienteringsklubb, träna på fasta tider och bli utgarvad av knatteorienterarna för att jag är så kass :)
 
Orientering

Hej, det finns något som heter Naturpasset (förrut TRIM) där du kan köpa en karta över ett område med uppsatta kontroller. Det är bara att ta kontakt med en orienteringsklubb, t.ex. Turebergs IF. Gå in på denna länk, http://www.turebergsif.se/orientering/ , och gå vidare på länken Naturpasset.

mvh
Lars
 
Naturpasset säljs även på vissa apotek, det i Blackeberg iallafall. Där säljer de en karta över Grimsta-skogen med fasta kontroller
 
Hellasgården

Vid Hellasgården finns det ett antal fasta kontroller som sitter upp året runt. Ibland saknas några men de flesta fanns kvar sist jag tränade på dom för ett år sen.

Annars är det många klubbar som förutom Naturpasset kör veckans bana.

Ha det,
Mackan
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips