Omräkning WG84 till RT90?

clindh

Forumvärd
Jag har en hel drös waypoints i WGS84-format som jag vill konvertera till RT90 för användning till ett speciellt kartprogram (som bara vill ha RT90).

Är det någon som känner till någon fritt tillgängligt program som kan typ läsa in en waypoint-fil av något slag och exportera den med ett annat kartdatum?

Eller om du har en implementerad algoritm liggandes i byrålådan går även det bra!

Det finns en omräkningstjänst på Lantmäteriets webb men då får man ta dem en och en.
 
Låt kartprogrammet eller GPSen göra arbetet

Vilket program använder du som bara klarar RT90 och har du något fler program för kommunikation med GPSen ? Vilken GPS har du ?

Så här tycker jag det borde gå att göra, om du har dina WP på fil i WGS84 sedan tidigare.

Öppna ditt kartprogram och öppna sedan ”waypoint filen” med WGS84 . Byt koordinat system till Rikets nät +RT90 och alla ”waypoints” (WP) konverteras till RT90. Spara på en ny fil.

Alternativt skicka dina WP till GPSen byt till Rikets nät och skicka tillbaka till datorn, spara på en ny fil. Men detta sätt klarar ”bara” 500 ”waypoints” åt gången med min GPS, dessutom tar det en längre stund att köra över så mycket data med serieporten.

Hur ”waypoint filen” ser ut gör man enklast med Notepad. Starta Notepad, Arkiv öppna, ställ in på alla fler, klicka dig fram till din katalog med ”waypoint filen”

Skicka gärna mig några eller alla av dina WP via E-post så kan jag prova om mina teorier håller annars får jag försöka klura ut något annat sätt.

Per Brune/ Civilingenjör och GPS vän
 

clindh

Forumvärd
OziExplorer to the rescue...

Tack. Jag laddade nu ner senaste betan av OziExplorer och se där har dom utökat Export Waypoints med ett Swedish Grid-format och det ser ju ut att funka utmärkt.

Om det nu bara kunde läsa RIK-format också, så man kunde slippa Kartex...
 
RIK format

OziExplorer är bra, men klarar inte .RIK format, förmodligen därför att Lantmäteriverket vill ha så mycket betalt för att släppa källkoden.

Per Brune
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips