Oledat från Kutjaurestugan mot norska gränsen

Kollat på att gå oledat mellan Kitjaurestugsn till Hellmobotn. Förslagsvis ungefär som den slarviga gula markeringen. Någon som gått där och vet hur terrängen är? Några svåra vad?

Att gå in i Padjelanta är inte ett alternativ pga hund.

Screenshot_20241107_171459_Sweden Topo Maps.jpg
 
Jag har inte gått där så hoppas du får ett mer underbyggt svar för det ser intressant ut.
När det gäller vad så har jag alltid tittat på vad jåkken avvattnar. Om det är en större yta -mer vatten*. I det här fallet skulle jag inte bekymra mig alls.
*Senaste dagarnas väder och om jåkken avvattnar en glaciär är ytterligare saker att ta med i beräkningen.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Har inte heller gått där, men efter vad man kan se på kartan skulle inte jag tveka att ta den vägen.
Jag brukat kolla på satellitkartan på hitta.se. Man kan växla mellan en primitiv friluftskarta och satellitbild. Även om man inte ser höjdskillnader på satellitbilden kan man få en hel del info om terrängen.
1731094652541.png
 
Har "bara" vandrat delen norrut från Stibokjavvre för 13 år sen, minns den som ganska lättvandrat.
För delen Kutjaure - Stibok har jag precis kollat i Claes Grundstens "på fjälltur Padjelanta Sulitelma" ingen större vad eller andra svårigheter han tänkar värd att berätta om.
 
Jag tältade vid Boavtsosjavri 2015. Gick dit med helikopter men gjorde dagsturer till Tjårok och Rautåive och Stibokjavri. Och jag gick till Vuoskelvagge efteråt via din gula markeringen. Inga problem mycket lätt att vandra.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.