”Ofarbar” JOJO leden över Kebnepakteglaciären till/ från Tarfala

Jag vill minnas från en tidigare diskussion att det finns möjlighet att gå längre norrut, kanske 150-250 m från Kebnepakteglaciären. Någon menade att där finns ett utsteg från Svarta sjön markerat med ett röse (?). Eller minns jag fel?

Tveksamt. De partierna är rejält branta.
Det utsteg som menas är förmodligen det som vetter mot Kebnepakteglaciären, och där man kan scrambla/klättra sig i ett tiotal meter till moränryggen där situationen återigen återgår till enbart vandring. Kan tänka mig att det är den säkraste rutten numera.
 
Exakt, det är rejält brant där. Jag kom fel en gång från Svarta sjön-hållet men lyckades trixa mig ner på något vis. Om det ska bli ”standard” med en mer nordlig rutt så måste någon scouta ordentligt och rösa så att ingen kan missa.

/ F
 
Kan snöfältet längst uppe t h av Kebnepakteglaciären vara en säker väg förbi scrambling-partiet som beskrivs? Är förmodligen svårare att både hitta ned och ta sig ned än att gå från Tarfala.

Men då måste man hålla mer höjd från Svarta sjön än vad som kanske varit brukligt? Jag har inte gått där ska påpekas.

mvh
Erik
 

Bilagor

  • Screenshot_20190818-135504.jpg
    Screenshot_20190818-135504.jpg
    105.6 KB · Visningar: 773
  • Screenshot_20190818-135407.jpg
    Screenshot_20190818-135407.jpg
    84.7 KB · Visningar: 765
Tror det var ungefär såhär jag tog mig ner. Men det är alltså inte att rekommendera.

/ F
 

Bilagor

  • 87FA1500-BE7D-4460-8379-5703B06C2568.jpg
    87FA1500-BE7D-4460-8379-5703B06C2568.jpg
    66.3 KB · Visningar: 786
Här har jag markerat den trixiga biten. När snön vid sidan av glaciären är bortsmält så kan man nog scrambla upp några meter till höger, känns dock ganska läskigt, har inte försökt det. Allt annat är mycket brant och snöfälten som syns längre till höger ligger över några av de brantaste delarna. Dessutom varierar de kraftigt i utsträckning. Rekommenderas ej.
Taffi
 

Bilagor

  • Tarfala.jpg
    Tarfala.jpg
    196.7 KB · Visningar: 839

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Den röda delen sett uppifrån på bilden. Detta är från år 2017.

Det låg snö mellan moränen och glaciären i juli. Det var ganska lätt att gå på snön kanske 100 meter och sedan klättra tillbaka upp till Moraine och gå runt Tarfala sjön. Jag tror att det var ganska dåligt terräng vid morenryggen där snön var (stora stenar, branta) så om du vill stanna högre upp (till vänster i min bild), kan det vara svårt. (Översatt med google)
 

Bilagor

  • DSCF1765.jpg
    DSCF1765.jpg
    115.2 KB · Visningar: 753
Det var ganska lätt att gå på snön kanske 100 meter och sedan klättra tillbaka upp till Moraine och gå runt Tarfala sjön.

Ja, sätter man fot på snön är det fortfarande enkelt.
Problemet är bara att man inte vet var glaciären börjar och vad som bara är snöfält, så ska man göra det anbefalles repsäkring.
Jag körde så. Djupa sprickor var dock rejält nära väggen, gick några meter från dem.
 
Ja, sätter man fot på snön är det fortfarande enkelt.
Problemet är bara att man inte vet var glaciären börjar och vad som bara är snöfält, så ska man göra det anbefalles repsäkring.
Jag körde så. Djupa sprickor var dock rejält nära väggen, gick några meter från dem.

Det är sant, och jag oroade mig lite. Jag stannade mycket nära klipporna och höll fast vid mina vandringsstänger. Det är möjligt att glida under isen även vid kanten av isfältet. Men vägen ovanpå moränen verkade osäker (mycket brant). Kanske okej att klättra där, men jag kommer inte ihåg säkert.
 
Tack för klargörande bilder! Verkar ha varit svettigt parti för många. Ser ju brukligt ut att följa snökanten. Men tidigare rekommenderad väg på kartan gick väl lite i utkanten av glaciären eller ett snöfält en liten bit?
 
Vi var där en höst (det var 4-5 år sedan) när snön hade smält i kanten av glaciären, så att gå på glaciären var definitivt uteslutet. Det var ett rejält gap ned under iskanten. Vi tog vägen ned för "scramblingpartiet" intill snöfältet, men det var läskigt och bitvis gled vi ned på rullgrus med andan i halsen och ryggsäckarna fladdrande bakom nacken...
Ett fast ankare vid utsteget hade varit en bra ide, vilket förstås förutsätter att man har med sig rep, men ändå. Alternativt en kort ferrata? Och såklart bra information om detta via turistinfosidor.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.