Överlapp FriPro och City Navigator

Kvarstår I-landsproblemet att man måste bocka ur vägkartan för att se Friluftskartan Pro när kartorna överlappar i GPS:en? Det verkar som att vägkartan har företräde och inget på Friluftskartan syns innan man släcker vägkartan. Så funkar i alla fall min gamla Friluftskartan och City Select 7 tillsammans på min Garmin Vista C.

Har nu uppgraderat till eTrex Vista HCx och ska byta ut kartmaterialet.
 
Om det är problem

kanske är en definitionsfråga men det är så det fungerar fortfarande och det är ett antal knapptryckningar på Etrexen innan man bockat i hide/dölj i kartmenyerna.

Thure
 
Tack

Tack för infon Thure! Jag kan hålla med om att det kanske inte är ett problem då man nog inte vill ha både och i samma vy. Det är lite pyssligt att på GPS:en leta upp vilka vägkartor man ska släcka om man har *många* kartor på minneskortet.
 
I garmin ska du alltid testa att trycka MENY på alla ställen då det kan visa sig finnas funktioner som inte är med i manualen. Just kartbyte är ett av de bästa (dolda) inställningarna.
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips