Överlapp FriPro och City Navigator

Kvarstår I-landsproblemet att man måste bocka ur vägkartan för att se Friluftskartan Pro när kartorna överlappar i GPS:en? Det verkar som att vägkartan har företräde och inget på Friluftskartan syns innan man släcker vägkartan. Så funkar i alla fall min gamla Friluftskartan och City Select 7 tillsammans på min Garmin Vista C.

Har nu uppgraderat till eTrex Vista HCx och ska byta ut kartmaterialet.
 
Om det är problem

kanske är en definitionsfråga men det är så det fungerar fortfarande och det är ett antal knapptryckningar på Etrexen innan man bockat i hide/dölj i kartmenyerna.

Thure
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?
Tack

Tack för infon Thure! Jag kan hålla med om att det kanske inte är ett problem då man nog inte vill ha både och i samma vy. Det är lite pyssligt att på GPS:en leta upp vilka vägkartor man ska släcka om man har *många* kartor på minneskortet.
 
I garmin ska du alltid testa att trycka MENY på alla ställen då det kan visa sig finnas funktioner som inte är med i manualen. Just kartbyte är ett av de bästa (dolda) inställningarna.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips