Önskar tips till älgbanan

Hej!

Tänkte skjuta lite på älgbana innan höstens jakt för jag känner mig lite ringrostig i hanteringen av bössan.

Så jag skulle gärna få lite tips på vad man ska tänka på vid skyttet för att det ska gå så bra som möjligt.

mvh Johan
 
JohanT; sa:
Hej!

Så jag skulle gärna få lite tips på vad man ska tänka på vid skyttet för att det ska gå så bra som möjligt.

mvh Johan

flöde..flöde..flöde.. öva innan på att ha ett jämt flöde när du följer älgen, se till att du inte avstannar rörelsen vid skjutögonblicket. Samma som med hagel, följ älgen accelerera när du är vid skägget så smäll av utan att stanna rörelsen för då skjuter du älgen i rompan. Ta studsaren eller en kvast och torröva hemma på en jämn och fin rörelse utan stopp vid avtryck.
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Grundträning...

Hej!
Flöde & framförhållning är helt rätt.
Tänk dock på att skjuta in dej själv med bössan ordentligt innan du kliver in i båset och skjuter på löpande älg.
Min personliga erfarnehet är att det lönar sej att skjuta mycket i bänk och på tavla innan så man känner bössan. Dvs man vet exakt när & var man släpper iväg skotten. Det är vanligt att man flyttar träffpunkten då man trycker av hanen om man är ovan vid sin bössa. Man drar ner bössan i skottögonblicket.

Lycka till!
 
Kul skytte

Lite sent att börja tänka på att övningsskjuta i slutet av september iofs, men bättre sent än aldrig.
Mitt tips är annars att skjuta redan på vårkanten försommaren för då är det minst folk på älgbanan. Framåt hösten är det bockjägare och framförallt älgjägarna som står och ska pressa fram ett bronsmärke.
Mitt tips är att gå igenom älgen dvs bakifrån och framåt och tryck av när du är lagom framför. Detta med lagom är det avstånd som är lagom för dig beroende på hur du svingar. Att krampaktigt hålla sig före efter en fixerad inlärd punkt funkar inte så bra i skogen.
Sen ska du torrträna förstås, hitta tryckpunkten för just din bössa, lära dig föra bössan jämnt och stadigt. Är det något du funderar över på banan så är faktiskt "gubbarna" (oftast män) till för att man ska kunna fråga.
Glöm inte att skjuta in bössan efter byte av ammunitionssort.
MVH Lena
 
måtta med skotten

skjut inte för mycket under en och samma dag. stå någon timma på banan. Åk hem och gå igenom alla momenten i huvudet. Den mentala träningen är minst lika viktig tycker jag. Har själv tävlat inom skytte innan så jag tror det ligger till så! Brukar be en jaktpolare att stå med och se hur jag skjuter. Alltid bra att använda ett par ögon till :)
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.
Många tips som är bra har du fått, det tar ett tag att komma igång med skyttet om man är lite rostig, koncentrera dig på hur du gör med andning och avfyrning, på vanlig tavla, sittande i bänk eller liggande, när du känner dig varm i kläderna så stå och skjut, inga mängder se till att få kvalite i det du gör, sen kan du torröva på älgbana för att få in rörelsen.
Pistol är bra att skjuta för en bra avfyrning. är det jobbigt att hålla upp bössan och resultatet blir dåligt av den anlednigen så är ett styrkepass att rekomendera, ta det inte personligt utan som ett allmänt tips.

Lycka till
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.