Ny pik från Lundhags?

Hej

Såg en ny pik från Lundhags ute på isarna idag. Påminde en del om Almgrens gamla teleskoppiken (den som man stoppar in hjälpstaven i pikdelen). Blå/grå till färgen och med den fyrkantiga spetsen. Samma som sitter på Lundhags dubbelpik.

Någon som vet mer om denna? Finns inte med på Lundhags hemsida.

/Anders
 
Bra pik

Vad jag förstår hade Almgrens/Lundhags ett parti äldre pikar kvar, på dessa satte de sin nya fyrkantsspets och modernare isolering. Dessa rör är ganska styva men lätta, vilket gör det till en bra pik med det bättre fyrkantshuvudet. Jag tycker den är bättre än Lundhags dubbelpik (som har samma fyrkantsspets) för att den är styvare och följdaktligen vibrerar mindre.

Det är lite bråttom om man vill få tag på en, därför att de kommer inte att tillverkas några nya. Rören är för dyra att tillverka, fick jag veta när jag frågade tillverkaren. Jag har sett dem på vissa Intersportbutiker och vissa Stadiumbutiker. Jag köpte en av tillverkaren på SSSKs årsmöte förra säsongen.

Kan rekommendera att sätta lite silvertejp under de mjuka handtagen på piken, för de har en tendens att glida nedåt efter mycket pikande. I mitt tycke är det en bra pik.

Staffan
[Ändrat av Stadan 2004-01-02 kl 17:30]
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Stadium

På Stadium i Solna Centrum hittade jag denna Lundhags teleskop-pik. Såg även några ute vid Stadium i Bromma för någon dag sedan.
Fungerar mycket bra är mitt omdöme.
/Sofia
 
Minst 4 st på Stadium Drottninggatan

Det finns minst 4 st för 699:- styck på Stadium Drottninggatan idag lördag 17/1.
 

Aktuellt

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.