Hej! Annonser är vår inkomstkälla för att kunna driva Utsidan.
Om du inte vill slå av annonsblockering kan du istället stödja oss genom att
teckna ett Plusmedlemskap -
då kan du dölja alla annonser och slipper denna text!
Du använder en föråldrig webbläsare. Det får inte visa dessa eller andra webbplatser korrekt. Du bör uppgradera eller använda en alternativ webbläsare .
Jeg har anvendt ulike Optimus gjennom 30 år, og er vel nøgd.
Har Optimus gjort bort seg med Nova, och samtidig tagit bort dom gamla goda som solgte gjennom alla år?
Min nova er topp, men mange har problem.
Nye eiere, nye ideer, slutt på deler till 25 år gamle apparater og en produksjon som har mange fel.
Optimus må ta seg i vare, ellers blir Primus eneste fotogenkøk som er Skandinavisk.
Det är intressant vilka kök som rekommenderas eller kritiseras. På utsidan har nova sågats av en hel del och omnifuel hyllats. På friluftlivs.no är det istället omnifuel som har fått mest kritik. Det beror säkert delvis på att en del skriver fler inlägg än andra och om någon har problem så hänger fler på vid sidan om själva problemet i sig. Den som söker finner att de flesta modeller och märken är drabbade av någon som inte får ordning på sitt kök. Det gäller även den gamla trotjänaren KAP.
Jag vill vare sig hylla eller såga nova. Det har åtminstone i början funnits kvalitetsproblem och kök har återkallats. Själv har jag har inte använt Nova i någon högre utsträckning själv men mina egna erfarenheter av köket är mycket goda. Köket är lättare att köra stabilt på låg effekt än tex Omnifuel vilket åtmintone jag tycker är viktigt som lagar mer än frystorkat i fält. Det finns ett par nova i min bekantskapskrets och ingen av dem har haft problem med sina kök under de ca 5 år som de har varit i bruk året om. Ett av köken har tex använts i ca 130 dagar under ett år utan service. Det finns alltså fler än Dag (vår norske köksspecialist här på utsidan) som är nöjda med sina Nova. Både nova och primus motsvarande modeller är betydligt mer lättskruvade än mitt gamla KAP-kök och kräver inte fler verktyg än det specialverktyg som följer med men båda märkenas pumpar saknar en luftningsventil vilket jag tycker är skandal.
När det gäller novas problem med slanganslutningen tror jag att mycket är vunnet med att hålla anslutningen ren. Sätt en bit avklippt slang över handelen vid transport och använd skyddet på flaskan för hondelen. Optimus rekommenderar mineralolja för smörjning av honan. Men det är skillnad på olja och olja. En del kvaliteter blir sega som sirap ner mot -20 och då är jag övertygad om att man får problem med att hylsan kärvar även om kopplingen är ren. Förhoppningsvis hjälper tipsen ovan åtminstone någon från problem.
Det är ju ett generellt problem att de marknadsledande märkena också får flest antal reklamationer, och att inte alla kan skilja på antalet reklamationer och frekvensen reklamationer.