Ny långcykling till Kina

vad gäller liggunderlag så tänker jag för nästa resa troligtvis gå tillbaka till det gamla vanliga skumgummiaktiga grejen… vet itne vad det heter men billigt är det o finns på alla friluftsaffärer. stort men lättvikt. dock ska jag använda mitt uppblåsbara en gågn till bara.. fick ett nytt på garantin när det förra blåstes upp till en stor boll efter några månaders användning. =) en boll är f.ö. ganska svårt att ligga på.

Mina två senaste har oxå blivit som bollar. Jag tyckte det löste sig bra i Afrika genom att det blev ett oräknat antal hål som släppte ut luften igen dvs ingen boll... Tänkte laga hålen men hittade över 10 innan jag hade kollat halva liggunderlaget så jag gav upp. Använder nu ett gammalt skummgummigrej. Inte av den gamla modellen utan lite nyare. Kanske inte det bästa men det fungerar och håller länge.

/Stellan
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
En motpol till pingstisarna kanske? Det var så jag blev som jag blev iallafall. Jag var det svarta fåret som läkarbarn i Addis Abeba i en klass med endast pingstvänner. 8 år gammal och trodde inte på Gud, vissa barn fick inte leka med mig och jag sysselsatte mig med att klättra på stenar och umgicks med vårt etiopiska chaufför som tog med mig ut i bushen.

Liten utsvävning kanske, hoppas ingen tar illa vid sig ;) (och nej, jag tror inte det finns fler äventyrare i Jkpg än någon annanstans!)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips