Nuvarande vattenstånd Sarek

Det var varmt, även på topparna och därmed en större mängd smältvatten i glaciärjokkar. Det har varit generellt sett en blöt start på augusti enligt de lite mer boende jag pratade med när jag var där.

Sjnjuvtjudisjåhkå steg med en halvmeter på grund av regn och var t.ex. helt omöjlig att vada för tio dagar sen, men verkade sjunka ner mot normaltillstånd med nästan 2 dm per dygn. Ta gärna Kisuris-bron om du ska in i Ruothesvagge.

Tjågnårisjågåsj var mycket komplicerad på grund av smältvattnet och krävde flera försök för en vecka sen.
 
Jag kom nyss hem från Sarek. Enligt samen som vi åkte båt med var det relativt lite vatten i år, för mig var det första gången i Sarek så jag kan inte riktigt jämföra.

Efter en natt med kraftigt regn steg Alep Basstajåhkå till minst det dubbla med brunt forsande vatten och blev omöjlig att ta sig över. Den sjönk ungefär lika fort som den steg.

Tågnårisjågåsj tog vi oss över utan större problem. Ganska strömt och drygt knädjupt var det men vi kom över på första försöket. Det var soligt och fint när vi passerade.

Suottasjjåhkå var tuffare. Riktigt strömt, hala stenar och minst lårdjupt med vatten. Hade vi inte mött ett gäng på stranden som talade om att de just hade passerat hade vi nog inte vågat gå över där. Den dagen hade det regnat på förmiddagen.
 
Det var varmt, även på topparna och därmed en större mängd smältvatten i glaciärjokkar. Det har varit generellt sett en blöt start på augusti enligt de lite mer boende jag pratade med när jag var där.


Sjnjuvtjudisjåhkå steg med en halvmeter på grund av regn och var t.ex. helt omöjlig att vada för tio dagar sen, men verkade sjunka ner mot normaltillstånd med nästan 2 dm per dygn. Ta gärna Kisuris-bron om du ska in i Ruothesvagge.

Tjågnårisjågåsj var mycket komplicerad på grund av smältvattnet och krävde flera försök för en vecka sen.

Jag rekommenderar också kisuris- bron!

Tjågnoris hade vi lite problem med, så vi väntade in lägre vattenstånd och vadade längst ner vid utloppet, det fungerade bra. Det finns ingen snöbro i år på den. Vi gick 26e juli till 3e aug.
 
Tack för rapporterna!
Åker upp imorgon.

Det verkar som att det ska regna lite i slutet av veckan i alla fall. Men kommer 4 - 10 mm / dygn påverka vattenmängden nämnvärt?
 
Observera att de där 4-10 mm per dygn troligtvis är över ett relativt stort område, som jag fick erfara verkade det i praktiken vara relativt lokaliserat och kan därför bli betydligt mer i vissa vattendrag. T.ex. verkar det som nord-östra delen av Sarek (tänk Rinim - Njunjes ungefär) verkade mer eller mindre helt skonad från mycket nederbörden som föll, men Rapadalen och Ruothesvagge fick under samma vecka jag var där mycket regn. Samma sak utanför Sarek där Ahkka med omnejd fick rejält med vatten men kungsleden mellan Aktse och Saltoluokta var torr som krut.

Det beror givetvis på en mängd faktorer, som nämnts tidigare är vissa vattendrag främst avrinning från glaciärer och snöfält medan andra har det mesta av sitt tillflöde från regn-/grundvatten. Går du t.ex. Guhkesvagge kan du se att det är ett antal större glaciärer som smälter.

Generellt sett skulle jag säga att regn-/grundvatten inte ligger kvar länge i Sarek (detta skiftar givetvis beroende på vart i den stora parken du är) på grund av att moränen är någorlunda porös och har stora höjdskillnader. Även om du får ordentligt med regn ett par dagar i rad kommer det inte dröja länge innan marken är någorlunda torr igen och vattendragen närmar sig normalnivå igen.

Se http://vattenwebb.smhi.se/modelarea/ för att få en uppskattning av hur stort område vissa vattendrag avvattnas på.
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

avslutad210712

Gäst
Lite sent men i Kvikkjokksfjällen var det väldigt lite vatten och eftersom de ligger rätt nära varandra så är det säkert lite vatten i Sarek också.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.