Nedalshytta-Sylarna-Helags

Jag får erkänna att vägen från Ekorrdörrens vindskydd o till Sylstationen var något av det jobbigaste jag vandrat på väldigt länge. Först en rejäl stigning uppför och sedan sten, sten och åter sten. Tack gudskelov att man vandrar i kängor o inte tennisskor iaf...

Den vägen som jag upplevt varje gång som så lätt. Kan det bero på att jag gått åt andra hållet?;)

men vacker är den sträckan.-

Christian
 
Den vägen som jag upplevt varje gång som så lätt. Kan det bero på att jag gått åt andra hållet?;)

men vacker är den sträckan.-

Christian

Mycket vacker, men man får stanna till för att kunna släppa blicken från marken... ett enda felkliv hade ju resulterat i minst ett benbrott, jäklarns vad stenigt det var. :)
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Mycket vacker, men man får stanna till för att kunna släppa blicken från marken... ett enda felkliv hade ju resulterat i minst ett benbrott, jäklarns vad stenigt det var. :)

Faktum är att senast jag gick ner i Ekorrdörren så kom sjukvårdshelikoptern till ett annat sällskap där en fallit, så ja med stenig terräng ska man ta det lugnt.

Christian
 
Hej, er der nogen der ved om den stykket i den sorte cirkel er gå bart om sommeren? På kortet ser det ud til kun at være en vinter led?
 

Bilagor

  • sylarnahelgas2009.jpg
    sylarnahelgas2009.jpg
    217 KB · Visningar: 605
Jepp det är vinterled. Men du kommer inte ha några större problem att ta dig fram. Har inte gått just där, men går oftast utanför ledsystemet. Videbuskarna brukar vara det jag tröttnar mest på... Men det finns ofta en liten stig längs vinterlederna, utom över sumpmarkerna förståss.

/Peter
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips