Nattågen till övre Norrbotten sommaren 2021

Hej,

Ser att det är ny tågoperatör (Vy) sen sommaren 2019 då jag senaste åkte nattåg. Kollar man på SJ.se så står det fortfarande att turer i augusti är "Ej valbar". Är det någon som hört när biljetter kommer att släppas?

Kommer de att använda SJs gamla vagnar?
 
Nattåg till Norrland är uphandlad trafik så där händar det ibland att man har en "ny" operatör.
Vy som kör nu är en dotterbolag till norska Vy (förre NSB - Norges SJ) som har faktiskt kört innan under namnen Tågkompaniet.
Du kan även kolla på www.vy.se för biljetter, men i dagsläget finns bara biljetter till slutet av juli.

Det är samma vagnar som SJ har användt för sin trafik.

Henning
 
Idiotiskt med all avreglering och fragmentering. Svårare att boka tågbiljett, och ingen fattar vad som gäller längre. Det var länge sen jag åkte tåg nu, på den tiden funkade allt bra. Nu så orkar jag inte hålla reda på allt, bättre & enklare att ta bilen eller flyga !! :cool::)
 
Idiotiskt med all avreglering och fragmentering. Svårare att boka tågbiljett, och ingen fattar vad som gäller längre. Det var länge sen jag åkte tåg nu, på den tiden funkade allt bra. Nu så orkar jag inte hålla reda på allt, bättre & enklare att ta bilen eller flyga !! :cool::)

"Regeringen lovar även att ett nytt gemensamt nationellt biljettsystem för all kollektivtrafik från norr till söder ska vara i bruk nästa år." extra-miljard-till-kollektivtrafiken

Håller med om att det är en djungel, vore fint med en app som fungerar för allt resande.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Idiotiskt med all avreglering och fragmentering. Svårare att boka tågbiljett, och ingen fattar vad som gäller längre.
(y)
Ja det blev inte enklare men inte verkligen svår, för de flesta resor kan man ju boka genom sj.se eller på www.resrobot.se bara några få som är inte med där.
Men att olika operatörer har olika bokningssläpp, avbokningsregler, rabattregler... ja da klarar man inte att se allt i djunglan.
Men kannske är jag redan hårdat med all detta för jag måste ja även boka resan från Schweiz till Sverige, inte alltid enkel där... ;)

Henning
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips