• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Någon att klättra med i GBG

Tjena, jag är en kille på 32år och söker någon att klättra med. Det är så att min klätterkompis har tvärsvikit mig så jag har ingen att klättra med. Hade precis börjat klättra på 6:eek:r när han försvann och efter det har det bara blivit bouldering. Så om någon är sugne på lite topprep och kanske en kurs i led nu i vinter så kan kan ni maila mig på robert.skoric@comhem.se
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Tjenix,
Det kommer att vara folk på domen nu på måndag ifrån öppningsdags. (om det inte är fint väder dvs....) Dimp in..
/m
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Hej!

Jag söker också fler klätterkompisar! Vill klättra ute, men det är svårt att synka ihop det med klättervänner, jobb, barn o annat.

Jag har klättrat från och till i några år, mer frekvent de senaste två åren. Håller mig i 6:a registret, men vill gärna upp och nosa på 7:eek:rna. Fast graderna är inte så viktigt, jag klättrar lika gärna 5:eek:r i trevligt sällskap och med gott kaffe. Faktum är att jag kan bli lite stressad om det är för pretstionsinriktat, då är det skönt att bara ta det lugnt.

MVH Jenny
 
söker klättringspartner efter uppehåll ...

Har nu inte klättrat ett tag (ett år minst). Klättringsgrejerna liggar alltid i bilen och väntar. Min klättringspartner har flyttat härifrån, jag har mindre tid och familj.
Det jag söker är spontant klättring utomhus på en eftermiddag, eller någon att klättra med i Bohuslän. Jag har inga som helst krav på mig själv eller andra, lätt eller svårt spelar ingen roll ... ska vara kul bara. Jag har gott om material, om du är nybörjare och vill prova på innan du vill köpa utrusting.
 
Klätterkompisar kan man inte få för många, även jag är intresserad!
Är ledig i stort sett hela juni, så klättrar gärna mycket då. Helst utomhus, men har kort på domen om det regnar. Bor i göteborg, har bil och stuga nära fiskebäckskil vilket ju kan vara en bra bas för turer i Bohuslän. Även nån sorts klätterresa utomlands kan förstås vara intressant. Leder ca 6b (sport) och 5 (trad) , bouldrar gärna oxå. Hör av dig om intresserad, så kan vi ju dra ut en sväng! :)
 
Jag är på!
På väg att flytta till Göteborg/Stenungsund o vill fylla dagarna med mycket klättring :) Gärna 5-7 juli och mkt i augusti. Utomhus. Jag har snart rep o leder gärna upp, oxo trad omkring 5 men saknar utrustning än så länge..
/Aron
 
bohuslän under v 28 och v början av v 29

hej!

Jag kommer vara i bohuslän from söndag v 27 tom tors v 29 och skulle gärna komma ut med någon av er,eller någon annan glad själ, om ni har lust och det passar med tider och dagar. Jag skulle även gärna ta med mig min sambo som är nybörjare någon/några av dagarna för att förhoppningsvis få henne lite mer intresserad av klättring.

Jag är på ungefär samma nivå skulle jag tro. Leder 5 or följer på 6 or om vi pratar trad. Har fullt rack och rep mm. har gått grundkurs och fortsättningskurs i klippklättring.

Hoppas någon

Hör gärna av er på tel 0706-079945 eller mail.

Med vänliga hälsningar

Johan Kvissberg
 
Gröngöling söker klättervänner

Hej hej!

Precis upptäkt klättringens charm!

Var ute i tisdags i utby med några vänner. Klättrade då 5:eek:r, vilket kändes rätt lagom. Har klättrat ngra gånger tidigare, men vill lära mig mkt mer =)

Om det är ngn som vill ta med en "färsking" för utomhus eller inomhusklättring får ni gärna lägga ett svar här i forumet! Skulle vara guld :)

Tackar!
Marie
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.